Tarnogród. Upamiętnienie wysiedlonych mieszkańców miasta i ofiar ludobójstwa

  • 26.06.2021, 10:16
  • Joanna Suszko
Tarnogród. Upamiętnienie wysiedlonych mieszkańców miasta i ofiar ludobójstwa
Jutro (27.06) w Tarnogrodzkim Ośrodku Kultury odbędzie się uroczystość upamiętniająca 78. rocznicę wysiedlenia mieszkańców miasta i gminy Tarnogród i 78. rocznicę banderowskiego ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA na Polakach, na Wołyniu, w Małopolsce Wschodniej (Galicji Wschodniej) i na Lubelszczyźnie.

Wydarzenie poprzedzi złożenie kwiatów i wieńców, które odbędzie się o godz. 10.45 przy pomniku na rynku w Tarnogrodzie. O godz. 11.00 w kościele parafialnym zostanie odprawiona msza św. w intencji ofiar wysiedlenia z miasta i gminy Tarnogród oraz w intencji ofiar banderowskiego ludobójstwa.

Po mszy św. o godz. 12.30 w Tarnogrodzkim Ośrodku Kultury odbędzie się prelekcja prof. nadzw. dr. hab. Adama Kulczyckiego – wykładowcy akademickiego; działacza i publicysty kresowego na temat: „Wołyń’43: Walka o pamięć – walka Polskę”.

Wydarzeniem towarzyszącym będzie wernisaż wystawy „Niedokończone Msze Wołyńskie” oraz promocja książki „Nie zabijaj. Nacjonalizm i ludobójstwo na Kresach wobec Kościoła, etyki chrześcijańskiej i zasad humanizmu”.

- Wystawa opowiadała o tragicznym wycinku historii Narodu Polskiego, o okrutnych, dramatycznych wydarzeniach, które rozegrały się na Wołyniu w 1943, a swój początek miały w drugą niedzielę lipca 1943 roku. Ukraińska Powstańcza Armia zaatakowała katolickie świątynie, w których ginęli zgromadzeni w nich wierni i duchowni. Na wystawie przedstawiono sylwetki osób duchownych, które zginęły w tym tragicznym dniu i w kolejnych dniach mordów -  poinformował prof. Adam Kulczycki, inicjator przedsięwzięcia.

Organizatorami uroczystości są: Burmistrz Tarnogrodu, Tarnogrodzki Ośrodek Kultury  oraz Tarnogrodzkie Towarzystwo Regionalne.

Katolickie Radio Zamość objęło wydarzenie patronatem medialnym.

 

Joanna Suszko

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe