Szarajówka. Obchody Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej

  • 12.07.2021, 23:39
  • Joanna Ferens
Szarajówka. Obchody Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej
W poniedziałek, 12 lipca br. w Szarajówce odbyły się wojewódzkie obchody Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej.

Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w kościele pw. Narodzenia NMP w Chmielku, którą w intencji pomordowanych mieszkańców Szarajówki i wszystkich, którzy zginęli za Ojczyznę w wyniku działań wojennych sprawował biskup pomocniczy diecezji zamojsko-lubaczowskiej Mariusz Leszczyński.

Tragiczną historię mieszkańców Szarajówki przypomniała dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Łukowej, Wiesława Kubów:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Dzisiejsza uroczystość jest dla nas wszystkich bezcenną lekcją historii i patriotyzmu – mówił w kazaniu bp Mariusz Leszczyński:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Jesteśmy winni pamięć naszym narodowym bohaterom – podkreślał marszałek województwa lubelskiego, Jarosław Stawiarski:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Szarajówka to jedno z wielu miejsc na Lubelszczyźnie, które pokazuje prawdziwe piekło II wojny światowej – tłumaczył wojewoda lubelski Lech Sprawka:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Musimy pamiętać i przekazywać tę pamięć kolejnym pokoleniom – tłumaczył wicemarszałek Michał Mulawa:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Na fundamencie ofiary tych zamordowanych bestialsko ludzi musimy budować dostatek i przyszłość naszej Ojczyzny – zaznaczał starosta biłgorajski Andrzej Szarlip:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Po Eucharystii pod pomnikiem Ofiar Pacyfikacji Wsi w Szarajówce odbył się apel poległych, został odegrany hymn narodowy, oddano salwę honorową oraz złożono kwiaty i zapalono znicze. Dopełnieniem uroczystości było odegranie melodii „Cisza” oraz wysłuchanie pieśni patriotycznych wykonanych przez Orkiestrę Wojskową z Lublina. Okolicznościową akademię przygotowali także uczniowie szkoły z Chmielka.

Podczas uroczystości odczytane zostały również listy wystosowane przez premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremiera Jacka Sasina oraz Ministra Edukacji Narodowej i Nauki Przemysława Czarnka.

Organizatorami uroczystości byli Marszałek Województwa Lubelskiego, Wojewoda Lubelski, Starosta Biłgorajski oraz Wójt Gminy Łukowa. Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Katolickie Radio Zamość.

Joanna Ferens

Zdjęcia (27)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe