Lubaczów. Festiwal Dziedzictwa Kresów - Tydzień inauguracyjny

  • 21.07.2021, 12:14
  • Ks. Mariusz Pastuszak
Lubaczów. Festiwal Dziedzictwa Kresów - Tydzień inauguracyjny Tomasz Mielnik
W Lubaczowie rozpoczął się Festiwal Dziedzictwa Kresów.

Pierwszy tydzień Festiwalu zaprezentował się bardzo okazale.

15 lipca w Muzeum Kresów w Lubaczowie odbyła się sesja popularnonaukowa zatytułowana „Kresy najbliższe”.

Dzień później koncerty muzyki poważnej w Krasiczynie i Dubiecku.

W sobotę 17 lipca do Lubaczowa zawitało kino plenerowe a w Baszni Dolnej, na pozytywie, dźwięki muzyki barokowej przybliżał słuchaczom, światowej sławy profesor Władysław Kłosiewicz.

Niedziela 18 lipca była dniem spotkania z kulturą żydowską. W Muzeum Kresów odbywały się prelekcje zaproszonych gości m.in. Zenona Swatka Starosty Lubaczowskiego i historyka, na temat historii lubaczowskich żydów. Na Małym Targu w Lubaczowie można było zobaczyć wystawę fotografii wielkoformatowych przedstawiającą żydowskie życie w przedwojennym Lubaczowie, a także spróbować smaków kuchni żydowskiej. Po południu można było posłuchać muzyki żydowskiej. Z klezmerskim recitalem akordeonowym zaprezentował się Marek Majcher, a wieczorem wystąpił zespół „Sholem” z Krakowa.

Na trwale jednak, zapisały się w pamięci wspomnienia z piątkowego spotkania z gwiazdami, mówi Wójt Gminy Lubaczów, Wiesław Kapel:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Festiwal Dziedzictwa Kresów nie zwalnia także i w tym tygodniu. Już w najbliższy piątek w Kresowej Osadzie w Baszni Dolnej będzie mozna wziąć udział w Biesiadzie Kresowej.

W sobotę 24 lipca w Miejskim Domu Kultury w Lubaczowie odbędzie się Ogólnopolskie Spotkanie Środowisk Kresowych, a o godz. 19.00 w Sanktuarium NMP Łaskawej w Lubaczowie rozpocznie się koncert pieśni sakralnych „Chroń nas od ciężkich losu zmian”.

W niedzielę natomiast 25 lipca, w lubaczowskiej Konkatedrze, o godz. 13.00 odbędzie się Msza Święta Kresowa której będzie przewodniczył Ojciec Edward Kawa – Biskupa Pomocniczy Archidiecezji Lwowskiej Kościoła Rzymskokatolickiego, a koncelebransami będą Ksiądz Biskup Kazimierz Górny i Ksiądz Biskup Marian Buczek. Oprawę muzyczną tej uroczystości przygotuje Chór Baroque Collegium 1685.
Natomiast od godz. 16.00 organizatorzy zapraszają na lubaczowski Rynek, na wydarzenie plenerowe „Lubaczów – lata dwudzieste, lata trzydzieste”.

Patronat medialny nad festiwalowymi wydarzeniami objęło Katolickie Radio Zamość.

Ks. Mariusz Pastuszak

Zdjęcia (24)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe