Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Józefów. BeeActive Race

W dniu 25.07.2021 obyła się już druga edycja wyścigu kolarskiego pod nazwą BeeActive Race - Jazda indywidualna na czas. W zmaganiach na udział wzięło ponad 70 zawodniczek i zawodników z całej Polski. Na starcie stanęli również zawodnicy z Francji i Ukrainy.

Trasa o długości niespełna 12 km o nawierzchni asfaltowej została (dzięki uprzejmości Nadleśnictwa Józefów) usytuowana praktycznie w sercu Puszczy Solskiej na Gościńcu Fryszarkowskim. Zawodnicy startowali w odstępach 1 minuty po sobie i podążali w kierunku tzw. Fryszarki i tam po pokonaniu połowy trasy nawracali i mknęli w kierunku mety.

W zawodach udział wzięli również leśnicy oraz samorządowcy, dla których przygotowana był odrębna kategoria.

Należy dodać iż rangę zawodów podniosła obecność znakomitego kolarza Darka Baranowskiego – 11-krotnie uczestniczył w tzw. wielkich tourach takich jak Tour de France, Vuelat Espania czy Giro de Italia. Jako jedyny dotąd Polak wygrał trzykrotnie Tour de Pologne, zajął 9 miejsce na Igrzyskach Olimijskich w Atlancie oraz wygrywał etapy Wyścigu Pokoju. To także wielokrotny mistrz polski w kolarstwie szosowym.

Należy wspomnieć, że w imprezie udział wzięło wielu znakomitych kolarzy m.in. Mistrz Świata Amatorów w jeździe indywidualnej na czas oraz wielu aktualnych i byłych Mistrzów Polski w tej dyscyplinie zarówno w kategorii kobiet jak i mężczyzn. Nasz region licznie reprezentowała ekipa BSK Miód Kozacki z której najlepiej w kategorii rowerów czasowych pojechał Artur Kozak zajmując 5 miejsce OPEN oraz II-gie w kategorii wiekowej 30-39 lat, tracąc zaledwie 1 sekundę do 3 miejsca OPEN (średnia prędkość 45,8.

Średnie prędkości wśród czołowej 10-tki zawodników to wartości od 45 do aż 48,5km/h. Najlepszą zawodniczką na rowerach do jazd na czas okazała się Marianna Hall, która uzyskała średnią 42,5km/h i zajęła I miejsce OPEN wśród kobiet. Natomiast wśród kobiet na rowerach szosowych doskonale spisała się młoda zawodniczka z BSK Miód Kozacki - Maja Szczygielska (15lat), która zajęła I miejsce w kategorii rowerów szosowych (kat. do 39lat, średnia 35,4km/h). Drugie miejsce w konkurencji rowerów szosowych mężczyzn zajął Radosław Wasilewski z BSK Miód Kozacki ze średnia prędkością 41,2km/h.

Wyścig zaliczany był również do oficjalnego cyklu wyścigów jazdy na czas w kalendarzu Masters co oznacza, iż zawodnicy z licencjami otrzymywali punkty do ogólnopolskiego Challenge'u Masters.

Impreza odbyła się dzięki wsparciu: Burmistrz Miasta i Gminy Józefów, Wójt Gminy Łukowa, GOK Łukowa, MOK Józefów, Nadleśnictwo Józefów, Tabacco Łukowa, Pszczelarz Kozacki, Bee Active, Kozzak Bikes. Uroczyste zakończenie wyścigu i dekoracje zwycięzców odbyła się na Rynku w Józefowie.