Biłgoraj. Konferencja historyczna

  • 25.09.2021, 17:03
  • Joanna Ferens
Biłgoraj. Konferencja historyczna
W auli I Liceum Ogólnokształcącego im. ONZ w Biłgoraju odbyła się konferencja historyczna nt. „Akcja Sturmiwind i Bitwa pod Osuchami – czerwiec 1944r.”.

Konferencja ma na celu propagowanie wiedzy historycznej o wydarzeniach z czerwca 1944 r. – mówiła dr Dorota Skakuj, historyk z Muzeum Ziemi Biłgorajskiej:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Takie wydarzenia są niezwykle istotne szczególnie dla młodego pokolenia – tłumaczył starosta Andrzej Szarlip:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Podczas konferencji poruszono takie tematy jak: Pacyfikacje ludności w powiecie biłgorajskim w świetle niemieckich dokumentów (Rafał Drabik z IPN Warszawa), Szkolenia wojskowe na terenie Obwodu AK Biłgoraj (Maria Działo), Udział partyzantów z oddziału „Ojca Jana” w bitwie na Porytowym Wzgórzu (Wioletta Gut-Siudak z Jarosławskiego Stowarzyszenia „Ocalić Przeszłość dla Przyszłości”), Sturmwind II – niemieckie działania przeciwpartyzanckie w Puszczy Solskiej (Kamil Kopera ze Stowarzyszenia Rodzin Żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego „Osuchy 44”) i Uczestnicy zgrupowania AK-Bch w bitwie pod Osuchami (Dorota Skakuj, Muzeum Ziemi Biłgorajskiej).

Ponadto w siedzibie biłgorajskiego muzeum można obejrzeć planszową wystawę z Muzeum Regionalnego w Janowie Lubelskim pt. „Sturmwind I. Niemieckie działania przeciwpartyzanckie w Lasach Janowskich w dniach 11-15 czerwca 1944r.” uzupełnionej eksponatami ze zbiorów Muzeum w Biłgoraju.

Organizatorem konferencji było Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju. Wydarzenie wsparł Samorząd Województwa Lubelskiego w ramach programu "Warto być Polakiem". Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli poseł Beata Strzałka i starosta biłgorajski Andrzej Szarlip.

Joanna Ferens

Zdjęcia (6)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe