Upamiętnienie walczących na Ziemi Józefowskiej

  • 27.09.2021, 22:06
  • Joanna Ferens
Upamiętnienie walczących na Ziemi Józefowskiej
W osadzie Fryszarka (Gmina Józefów) odbyły się (26.09) uroczystości patriotyczno-religijne upamiętniające żołnierzy Armii Krajowej, Delegatury Sił Zbrojnych oraz Zrzeszenia „Wolność i Niezawizłość” walczących na Ziemi Józefowskiej.

Rozpoczęły się one od Mszy św., którą w intencji żołnierzy sprawował proboszcz parafii w Józefowie ks. Zenon Mrugała:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Tego typu uroczystości świadczą o naszej pamięci i tożsamości narodowej – podkreślał Mariusz Kamiński, minister spraw wewnętrznych i administracji:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Podczas uroczystości, pośmiertnie na stopień kapitana mianowany został porucznik Konrad Bartoszewski ps. "Wir". Akt nominacji z rąk ministra Kamińskiego, odebrał wnuk "Wira", ks. porucznik Paweł Bartoszewski, który w rozmowie tłumaczył, iż wspomnienia przekazywane mu przez dziadka były dla niego wyjątkową lekcją historii:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Centralnym punktem uroczystości było odsłonięcie pomnika upamiętniającego osoby biorące czynny udział w walce o wolną Polskę podczas II wojny światowej i tzw. II konspiracji na Ziemi Józefowskiej. Treść tablic znajdujących się na pomniku to wielka praca lokalnych działaczy Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, miłośników historii, władz samorządowych gminy Józefów, Nadleśnictwa Józefów oraz Roztoczańskiego Parku Narodowego – wyjaśniał Andrzej Wojtyło, współorganizator uroczystości i prezes józefowskiego Koła Rejonowego ŚZŻAK:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Jest to wydarzenie o wielkiej wartości dla historii całego powiatu biłgorajskiego – zaznaczał starosta biłgorajski Andrzej Szarlip:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Uroczystości zakończyły się apelem poległych, salwa honorową i złożeniem kwiatów. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość i Koło Rejonowe w Józefowie oraz Stowarzyszenie Rozwoju Lokalnego Zamojszczyzna we współpracy z Nadleśnictwem Józefów, Roztoczańskim Parkiem Narodowym, Stowarzyszeniem Rodzin Żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego „Osuchy ‘44” i Grupą Rekonstrukcji Historycznej im. Por. Konrada Bartoszewskiego ps. „Wir” z Biłgoraja.

Joanna Ferens

Zdjęcia (43)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe