Uroczystości w Osuchach

  • 27.09.2021, 22:59
  • Joanna Ferens
Uroczystości w Osuchach
Powiatowe uroczystości związane z 82. rocznicą powstania Polskiego Państwa Podziemnego i 77. rocznicą poświęcenia cmentarza partyzanckiego w Osuchach odbyły się (27.09) w Domu Pamięci w Osuchach.

Zależy nam na tym, aby młodzież zainteresowała się tym miejscem i chciała poznawać jego historię – mówiła o Osuchach dyrektor GOK w Łukowej, Wiesława Kubów:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Cmentarz w Osuchach to miejsce uświęcone krwią partyzantów, którzy oddawali swoje życie za Ojczyznę – tłumaczył starosta biłgorajski Andrzej Szarlip:

loadingŁaduję odtwarzacz...

W takim miejscu jak Osuchy człowiek szczególnie zastanawia się nad istotą polskości – dodał starosta:

loadingŁaduję odtwarzacz...

W ramach wydarzenia odbyła się również gra terenowa „Śladami partyzanckiej bitwy pod Osuchami” zorganizowana przez Muzeum Ziemi Biłgorajskiej, która w szczególny sposób była skierowana do dzieci i młodzieży. Młodzi ludzie wykonywali ją z pomocą zainstalowanej na smartfonach aplikacji, a jej powstanie zostało dofinansowane ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu "Patriotyzm jutra". To połączenie nowoczesności z tradycją i atrakcyjna forma przekazywania historii młodemu pokoleniu – wyjaśniał starosta Szarlip:

loadingŁaduję odtwarzacz...

W ramach wydarzenia można było również zwiedzić Dom Pamięci i wystawę przy cmentarzu, obejrzeć projekcję filmów o tematyce partyzanckiej, przejść szlakiem partyzanckiej drogi krzyżowej bł. kardynała Wyszyńskiego, zwiedzić obozowisko z ziemianką partyzancką. Organizatorzy zaplanowali również śpiewanie przy ognisku piosenek partyzanckich.

Uroczystości zakończył specjalny artystyczny program patriotyczny oraz złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na grobach żołnierzy na Osuchowskim cmentarzu.

Joanna Ferens

Zdjęcia (22)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe