Nadrzecze. „Bidaczowskie opowieści”

  • 15.10.2021, 15:20
  • Joanna Ferens
Nadrzecze. „Bidaczowskie opowieści”
Młodzi aktywni obywatele, uczniowie Szkoły Podstawowej w Starym Bidaczowie w dniu 7 października odwiedzili Remizo-Świetlicę w Nadrzeczu.

Spotkanie w Nadrzeczu rozpoczęły zajęcia warsztatowe poprowadzone przez panią Annę Maciąg-Pazik, które dotyczyły w głównej mierze rozpoznania problemów i potrzeb lokalnego środowiska oraz poszukiwanie możliwości ich rozwiązania. Młodzież jak zawsze wykazała się ogromną spostrzegawczością i umiejętnością obserwacji otoczenia oraz inicjatywą w rozwiązywaniu problemów.

Spotkanie z historią pn. „Bidaczowskie opowieści” poprowadził Dominik Róg, pracownik Gminnego Ośrodka Kultury w Biłgoraju, pasjonat historii i regionalista. Młodzież ze Starego Bidaczowa poprzez opowieści pana Dominika i przygotowaną prezentację multimedialną poznała historię lokalną oraz początki i dzieje swojej miejscowości.  Młodzież dowiedziała się m.in. jak i kiedy zaczęło się osadnictwo nad rzeką Ładą, kim byli maziarze oraz budziarze, będący przodkami obecnych mieszkańców wsi, gdzie znajdowały się dawne leśne osady rodowe i jak doszło do ich likwidacji, a także dlaczego Stary Bidaczów i okoliczne wsie leśne są wyjątkowe pod względem etnograficznym.

Podczas spotkania poruszono też temat aktywności mieszkańców biłgorajskich wsi oraz charakterystycznych dla tych terenów,  ale zanikających obecnie, rzemiosł na bazie drewna. Młodzież z zainteresowaniem obejrzała fragmenty filmu zrealizowanego przez GOK w Biłgoraju pt. „Tradycyjne rzemiosła i umiejętności w Gminie Biłgoraj”. Tragiczne dzieje II wojny światowej, które odcisnęły piętno również na mieszkańcach naszego regionu, przybliżyła prezentacja kolejnego filmu, jakim było „Partyzanckie wesele” zrealizowanego podczas żywej lekcji historii w Brodziakach w ramach VII Pikniku Historycznego.

Dodatkową atrakcją dla dzieci było odwiedzenie ciekawych miejsc w Nadrzeczu jak kapliczka z obrazami Jerzego Dudy-Gracza oraz miejsce, gdzie była dawna leśniczówka. Podczas tych spacerów uczniowie usłyszeli również legendy i opowieści, dotyczące okolicznych lasów.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Jesteśmy młodzi – o obywatelskość nam chodzi!”, który jest realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, a finansowany z Funduszy EOG, oraz cyklu Spotkania z historią w gminie Biłgoraj. Młodzież podczas warsztatów i wyjazdowych spotkań zdobywa wiedzę i doświadczenie, które wykorzystają uczestnicząc w życiu publicznym oraz podczas realizacji samodzielnych inicjatyw na rzecz społeczności lokalnej.

/Inf. nadesłana: Celina Skromak, dyrektor GOK w Biłgoraju/

Joanna Ferens

Zdjęcia (5)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe