Osada i gajówka Kociołki upamiętnione

  • 18.10.2021, 20:54
  • Joanna Ferens
Osada i gajówka Kociołki upamiętnione
Osada i gajówka Kociołki, dawniej istniejąca pomiędzy Biłgorajem a Edwardowem jest kolejnym miejscem upamiętnionym z inicjatywy Gminnego Ośrodka Kultury w Biłgoraju. Uroczystość odbyła się 17 października 2021 r. w lesie na Kociołkach, a jej kontynuacją było „Spotkanie z Historią” w remizie w Brodziakach.

Organizatorami uroczystości byli GOK w Biłgoraju, Gmina Biłgoraj, Nadleśnictwo Biłgoraj oraz OSP w Brodziakach, a uczestniczyli w niej potomkowie rodzin żyjących w Kociołkach, okoliczni mieszkańcy i pasjonaci historii lokalnej.

O dziejach osady leśnej Kociołki oraz gajówki opowiedział Dominik Róg z Gminnego Ośrodka Kultury w Biłgoraju. Osada leśna Kociołki powstała w latach 30-tych XIX w. w dobrach Stanisława Nowakowskiego. Kilka rodzin, mieszkających w Kociołkach zostało wysiedlonych z Kociołek przed II wojną światową. W czasie wojny istniejąca tutaj gajówka była ważnym miejscem oparcia dla partyzanckich oddziałów w Puszczy Solskiej.

Symbolicznego odsłonięcia tablicy upamiętniającej dokonali wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski, Zastępca Wójta Gminy Biłgoraj Wojciech Dziduch, Nadleśniczy Nadleśnictwa Biłgoraj Andrzej Borowiec, przedstawiciel potomków mieszkańców Kociołek Stanisław Kwik, przewodniczący GRH „Wir” z Biłgoraja Grzegorz Koperwas oraz Prezes OSP w Brodziakach Grzegorz Wardach. Symboliczne kwiaty złożyli również przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy AK – koło w Stalowej Woli. W ramach projektu przygotowano również wolnostojącą tablicę edukacyjną o dziejach Kociołek.

Po uroczystości w lesie na Kociołkach, mieszkańcy i goście przenieśli się do remizy w Brodziakach, gdzie doszło do „Spotkania z Historią”, na którym wyświetlone zostały nagrania świadków II wojny światowej oraz film „Wesele partyzanckie” z Pikniku Historycznego w Brodziakach. Na spotkaniu potomkowie mieszkańców Kociołek podzielili się opowieściami rodzinnymi, legendami i historiami. Materiały zebrane na spotkaniu będą wykorzystane w publikacji o zaginionych osadach i wsiach w Gminie Biłgoraj.

Miejsce upamiętniono w ramach projektu „Kociołki – zaginiona osada leśna”,  realizowanego przez GOK w Biłgoraju, dofinansowanego ze środków programu „Działaj Lokalnie” 2021 r., Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce, Fundacji Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej i Urzędu Gminy Wiejskiej Biłgoraj.

/Inf. nadesłana: GOK Biłgoraj/

Joanna Ferens

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe