Krosno. „Praca dla więźniów” w lasach Podkarpacia

  • 26.10.2021, 12:21
  • Źródło: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie
Krosno. „Praca dla więźniów” w lasach Podkarpacia Edward Marszałek
Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Rzeszowie i Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie podpisali porozumienie (21.10) dające podstawę do ściślejszej współpracy podkarpackich jednostek penitencjarnych i nadleśnictw z regionu Podkarpacia.

Jego celem jest zatrudnianie odpłatne i nieodpłatne osób pozbawionych wolności, mogących świadczyć pracę na rzecz lasów. Dokumenty podpisali Marek Marecki, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie i ppłk Krzysztof Kulczycki, dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Rzeszowie.

W spotkaniu, oprócz sygnatariuszy, wzięli również udział dyrektorzy zakładów karnych z regionu Podkarpacia i nadleśniczowie nadleśnictw podległych RDLP w Krośnie. Spotkanie było okazją do zapoznania przedstawicieli obu stron z charakterystyką prowadzonych działań i szczegółowego uzgodnienia obszarów wspólnych w przyszłej współpracy. Zaprezentowano też korzyści wynikające z zatrudnienia osadzonych i szczegółowe zasady na jakich odbywa się zatrudnienie osób pozbawionych wolności w ramach programu „Praca dla więźniów”.

- Dzięki podpisanemu dzisiaj porozumieniu zyskujemy nie tylko nowego partnera w procesie zatrudnienia; Lasy Państwowe są instytucją, która jest w stanie zaoferować nam również projekty edukacyjne, programy resocjalizacyjne, zajęcia kulturalno-oświatowe. To wszystko składa się na niewymierny, a jednocześnie bardzo ważny element tej współpracy – zaznaczał ppłk Krzysztof Kulczycki. - Z drugiej strony nasz partner zyskuje pewnych i odpowiednio zmotywowanych pracowników a korzyści ekonomiczne wynikające bezpośrednio z zatrudnienia osób pozbawionych wolności – np. możliwość uzyskania 35% zwrotu kosztów wynagrodzenia - są elementem, obok którego żaden pracodawca nie może przejść obojętnie.”

- Można stwierdzić, że pracy w lesie nie brakuje, dlatego każda para chętnych rąk jest mile widziana – deklarował dyrektor Marek Marecki. - Zdajemy sobie sprawę, że doświadczenie i wiedza, jaką zdobyliśmy przez dziesięciolecia, nakładają na nas obowiązek, by się nią dzielić – tym bardziej, jeśli służyć ma ona dobru społeczeństwa. Zaangażowanie w działania edukacyjne i resocjalizacyjne z pewnością temu celowi się przysłużą. Zaznaczam jednak, że program nie jest wymierzony przeciwko naszym partnerom z zakładów usług leśnych, ale ma być dla nich i dla nadleśnictw formą wsparcia. Szczegółowe specyfikacje zakresu możliwych prac więźniów w lasach ustalą nadleśniczowie bezpośrednio z dyrektorami zakładów penitencjarnych.

Program „Praca dla więźniów” został zainicjowany w 2016 r. a jego głównym celem było zwiększenie powszechności zatrudnienia wśród skazanych oraz wspieranie szeroko rozumianej readaptacji społecznej osób przebywających w zakładach karnych i aresztach śledczych, a w szczególności ich aktywizacji zawodowej. Realizując założenia programu, 15 września b.r., Dyrektor Generalny Służby Więziennej – gen. Jacek Kitliński i Dyrektor Generalny Lasów Państwowych – Józef Kubica, w obecności wiceministrów dwóch resortów: sprawiedliwości – Michała Wosia oraz klimatu i środowiska – Edwarda Siarki, podpisali porozumienie o współpracy, które otworzyło drogę do zawierania podobnych umów na szczeblu regionalnym.

Jak podaje Służba Więzienna, obecnie w podkarpackich zakładach karnych przebywa ok. 3 tys. osadzonych. W różnych formach zatrudnienia uczestniczy ok. 50% z nich. Łącznie jednostki penitencjarne z Podkarpacia realizują ok. 70 umów o zatrudnienie osób pozbawionych wolności na rzecz firm i przedsiębiorstw.

Źródło: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe