„Podróże z Lemem” w Bibliotece Pedagogicznej

  • 07.12.2021, 15:05
  • Materiał nadesłany
„Podróże z Lemem” w Bibliotece Pedagogicznej
Lata mijają, a on pozostaje jednym z najbardziej znanych i najczęściej tłumaczonych na świecie polskich pisarzy. Stanisław Lem, bo o nim mowa, zapisał się złotymi zgłoskami w historii literatury science fiction. Książki Lema ukazały się w nakładzie ponad 28 milionów egzemplarzy, a jego nazwiskiem nazwano planetoidę o numerze 3836, a także pierwszego polskiego sztucznego satelitę.

3 grudnia 2021 r. wszyscy zainteresowani mogli odbyć ciekawe „Podróże z Lemem”. Pod takim tytułem odbyła się konferencja online zorganizowana w ramach obchodów Roku Lema przez Bibliotekę Pedagogiczną w Zamościu oraz Zamojskie Stowarzyszenie Kulturalne „Czerwony Smok”. Konferencję otworzyła i poprowadziła Anetta Sienkiewicz, wicedyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Zamościu. Wydarzenie można było śledzić na platformie Jitsi Meet oraz w czytelni biblioteki.

„Powrót z gwiazd. O życiu i twórczości Stanisława Lema” to pierwsza prelekcja, którą wygłosił Maciej Próchnicki. Doktorant Katedry Teorii Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, a zarazem członek ZSK „Czerwony Smok”, przybliżył w interesujący sposób biografię wybitnego polskiego pisarza, opowiedział o jego rodzinie, pochodzeniu, o ważnych epizodach z życia oraz ich wpływie na całą twórczość Lema.

Podczas kolejnego wystąpienia uczestnicy konferencji mogli dowiedzieć się, jak wyglądała recepcja utworów Lema w kinematografii polskiej i światowej. „Solaris i inne filmy, czyli Stanisław Lem na ekranie” to tytuł prelekcji Artura Harasima. Przedstawiciel ZSK „Czerwony Smok” dokonał przeglądu filmów powstałych na podstawie twórczości Lema, opowiedział o ich walorach i niedoskonałościach, a także o odbiorze przez widzów oraz samego autora. Ponadto prelegent przybliżył film „Przekładaniec”, do którego scenariusz oryginalny napisał  sam Stanisław Lem, a wyreżyserował go zdobywca Oscara Andrzej Wajda.

Na pytanie „Po co dziś nam Lem?” w swoim wystąpieniu próbował odpowiedzieć współczesny autor fantastyki Paweł Majka. Pisarz opowiedział o swojej fascynacji pisarstwem Lema, która rozpoczęła się już w dzieciństwie za sprawą książki „Eden”. Paweł Majka omówił twórczość Lema w kontekście retrofuturyzmu, skupił się na motywach powracających w jego książkach takich jak zgubny wpływ rozwoju technologicznego na kondycję człowieka, spotkanie z obcością czy trudność w komunikacji. Prelegent zwrócił uwagę na uniwersalność twórczości Lema, która pozwala człowiekowi przejrzeć się jak w lustrze.

„Pierwsze rakiety i loty w kosmos” to tytuł ostatniej prelekcji przygotowanej przez Andrzeja Maziarza. Kustosz Muzeum Fortyfikacji i Broni „Arsenał” opowiedział o literackich fascynacjach kosmosem, pierwszych konstruktorach rakiet, wyścigu kosmicznym w czasie Zimnej Wojny, pierwszych lotach nad Ziemią z udziałem zwierząt i ludzi. Andrzej Maziarz przybliżył również kulisy niezwykłego odkrycia niemieckiej rakiety batalistycznej V2 z okresu II wojny światowej, którą odnaleziono w lecie bieżącego roku nieopodal miejscowości Mokre pod Zamościem. Prelegent zaprezentował widzom w czytelni oraz na łączach internetowych fragmenty wspomnianej rakiety, która spadła na zamojską ziemię w 1944 roku.

Konferencja została zrealizowana w ramach regionalnego projektu „...nie z tej Ziemi” dofinansowanego przez Fundację LOTTO im. H. Konopackiej w ramach grantu udzielonego w konkursie „Patroni Roku 2021”.

 

 

 

Materiał nadesłany

Zdjęcia (7)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe