Krosno. Nie sprzedajemy drewna do Chin

  • 18.01.2022, 09:33
  • Źródło: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie
Krosno. Nie sprzedajemy drewna do Chin Dominik Jagieła
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie dementuje pojawiające się w mediach informacje o sprzedaży przez Lasy Państwowe drewna do Chin. Informacje o zakupach surowca za rok 2021 i planach na rok 2022 są następujące:

W roku minionym nadleśnictwa z RDLP w Krośnie sprzedały 2,03 mln m. sześc., z czego 1,83 mln trafiło do odbiorców hurtowych, głównie w regionie, reszta to sprzedaż detaliczna. Zaledwie 62 tys. m. sześc. (trzy procent) pośrednio lub bezpośrednio trafiło do podmiotów zagranicznych z terenu Unii Europejskiej.

W tym roku nadleśnictwa z terenu RDLP w Krośnie planują pozyskać 2,1 mln. m sześc. drewna - to o 40 tys. m sześc. więcej niż planowano rok wcześniej. W ubiegłym roku, głównie w związku z zachwianiem rynkowym spowodowanym pandemią, pozyskanie spadło o 46 tys. m w stosunku do planu.

Pozyskanie drewna w lasach państwowych jest ściśle limitowane wielkością zasobów, a te ciągle rosną.

Zdecydowana większość surowca, ponad 1,8 mln. m sześc., trafi do sprzedaży dla firm w trybie przetargowym, zaś dla nabywców indywidualnych w sprzedaży detalicznej znajdzie się ok. 200 tys. m sześc. drewna.

Zaplanowano także, że około 1,1 tys. m sześc. trafi na coroczną submisję drewna cennego. Z kolei 90 tys. m sześc. to tzw., pula techniczna, która w trakcie roku będzie zadysponowana do sprzedaży na portalu aukcyjnym.

Lasy Państwowe nie planują zwiększenia pozyskania mimo utrzymującego się wzrostu popytu i cen na drewno. Zarówno rodzaje zabiegów hodowlanych, jak też rozmiar cięć limitowane są ściśle zapisami planów urządzania lasu.

Obecnie zasoby drzewne w lasach krośnieńskiej RDLP szacuje się na ponad 124 mln m sześc.; o 28 mln m sześc. więcej niż 20 lat temu. Warto przypomnieć, że jeszcze w 1978 roku szacowano je na niecałe 77 mln m sześc. Zatem w ciągu minionych czterech dekad przybyło ponad 46 mln m. sześć. na pniu.

Warto zwrócić uwagę, że każde tysiąc metrów sześciennych pozyskanego drewna, to przynajmniej dwa miejsca pracy przy ścince oraz zrywce drewna, a także kilka do kilkunastu miejsc pracy w przemyśle drzewnym i handlu drewnem.

W drzewostanach południowo-wschodniej Polski średni roczny przyrost wynosi ponad 7,1 m sześc. na hektar. Zasobność naszych lasów osiągnęła 309 m sześc. na hektar i jest jedną z najwyższych w Polsce; przeciętna krajowa to około 270 m sześc. na jeden hektar. Natomiast średni wiek drzewostanu na Podkarpaciu wynosi 75 lat; jest o 12 lat wyższy niż średnia dla Lasów Państwowych w Polsce oraz 15 lat wyższy niż średnia dla wszystkich krajowych drzewostanów.

Duża i wciąż rosnąca jest też ilość drewna martwego, pozostającego do naturalnego rozpadu w lesie dla zachowania jego różnorodności gatunkowej i siedliskowej. To konsekwencja starzenia się lasu. Drewno martwe stanowi w niektórych nadleśnictwach podkarpackich ponad 8 proc. ogólnej masy drzewostanów.

Blisko 1/3 podkarpackich lasów stanowią drzewostany posadzone 50-70 lat temu na gruntach porolnych. Trwa przebudowa ich składu gatunkowego. Tam gdzie rosły sosny, świerki czy olchy pojawiają się gatunki właściwe dla lasów w tej części Polski, czyli jodły, buki i jawory.

RDLP w Krośnie nadzoruje 26 nadleśnictw gospodarujących na powierzchni 418 tys. ha. Lesistość tego regionu wynosi 38 proc. Od drugiej wojny światowej wzrosła ona o ponad 50 proc.

 

Źródło: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe