Biłgoraj. 159. rocznica wybuchu powstania styczniowego

  • 22.01.2022, 11:20
  • Joanna Ferens
Biłgoraj. 159. rocznica wybuchu powstania styczniowego fot. nadesłane
W styczniu 2022 roku, przypada 159 rocznica wybuchu powstania styczniowego. To polskie powstanie narodowe przeciwko rosyjskiemu zaborcy, ogłoszone Manifestem 22 stycznia 1863 roku, wydanym w Warszawie przez Tymczasowy Rząd Narodowy. Trwało do jesieni 1864, a zasięgiem objęło ziemie Królestwo Polskie i ziemie zabrane.

By uczcić ten zryw niepodległościowy powiat biłgorajski wydrukował plansze przypominające sytuację narodu polskiego bezpośrednio przed wybuchem powstania, wybuch powstania i osobę jego dyktatora oraz władze powstańcze i przebieg powstania na Lubelszczyźnie. Na planszach, które wiszą na ogrodzeniu I LO im. ONZ w Biłgoraju są także informacje o bilansie powstania i jego upadku. Treść opracował historyk i poseł na Sejm VIII i IX kadencji Tomasz Zieliński, a tło wystawy stanowią m. in. dzieła Artur Grottgera „Bitwa”, CBN Polona.

-Musimy pamiętać o naszej historii. Powstania narodowe z czasów zaborów, to bardzo ważna część historii Polski, która znalazła swe zwieńczenie w roku 1918, kiedy to nasza Ojczyzna odzyskała niepodległość. Powstanie niepodległościowe jest zrywem narodowym, który był wybuchem polskości i pragnienia wolności, które się tliły w narodzie. Wy chcemy o tym pamiętać, chcemy czcić naszych bohaterów, chcemy młodemu pokoleniu przypominać, że wolność Polski została okupiona ogromną ofiarą wielu pokoleń. W związku z tym ta wystawa przy I LO im. ONZ. To forma dotarcia z tym ważnym przekazem do młodych ludzi ale i do mieszkańców Biłgoraja i całego powiatu. Wystawa znajduje się w centrum miasta, przy uczęszczanej ulicy. Liczymy na to, że przechodnie będą się zatrzymywać i analizować plansze, oglądać wystawę - mówi starosta biłgorajski, Andrzej Szarlip.

Jak dodaje starosta kultywowanie historii, jest istotne w kontekście tożsamości narodowej, kulturowej i społecznej. Wystawa przy biłgorajskim ONZ-cie to jeden z elementów tegorocznych obchodów rocznicy wybuchu powstania styczniowego. Uroczystości pod patronatem starosty biłgorajskiego odbędą się 23 stycznia br., w sanktuarium św. Marii Magdaleny w Biłgoraju.

/Inf. nadesłana: Powiat Biłgorajski/

 

Joanna Ferens

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe