W Zamościu biegacze uczcili pamięć o Żołnierzach Wyklętych

  • 07.03.2022, 13:03 (aktualizacja 07.03.2022, 14:24)
  • Małgorzata Zaręba
W Zamościu biegacze uczcili pamięć o Żołnierzach Wyklętych
X edycja biegu pn. „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w niedzielę (06.03) odbyła się w ponad stu miejscowościach Polski.

W Zamościu organizację biegu przeprowadzono trasą wyznaczoną nad zalewem, a każdy uczestnik wydarzenia musiał przebiec dystans 1963 metrów. Dłługość trasy wskazuje datę śmierci ostatniego żołnierza wyklętego Józefa Franczaka o pseud. „Lalek”. Chociaż było chłodno pogoda dopisała, a w wydarzeniu wzięli udział także miłośnicy zimnych kąpieli z Zamojskiego Klubu Morsa. Za przybycie wszystkim uczestnikom podziękował Piotr Orzechowski, dyrektor Wydziału Kultury i Sportu Urzędu Miasta Zamość.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Bieg miał charakter patriotyczny, wiec uczestniczyli w nim żołnierze z 3 Batalionu Zmechanizowanego oraz amerykańscy żołnierze z 82. Dywizji Powietrznodesantowej, stacjonujący na lotnisku w Mokrem. Zanim biegacze stanęli na linii startu wspólnie odśpiewano hymn państwowy.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Każdy uczestnik biegu otrzymał pakiet startowy oraz koszulkę, a na mecie okazały medal, upamiętniający jubileuszową edycję wydarzenia. Frekwencja była zdumiewająca, o czym poinformował jeden z organizatorów wydarzenia.

loadingŁaduję odtwarzacz...


Bieg oraz jego organizacja wszystkim się podobał.

loadingŁaduję odtwarzacz...


Pierwszy na linię mety dobiegł zawodnik klubu sportowego Agros Zamość Adrian Ćwikliński, który zdradził, że miał dużą motywację, by stanąć na podium.


loadingŁaduję odtwarzacz...

Adrian Ćwikliński trenuje lekkoatletykę w Agrosie pod okiem trenera Dariusza Kuzdry. Na co dzień ćwiczy na siłowni i biega na bieżni pokonując dziesiątki kilometrów.
loadingŁaduję odtwarzacz...


W Zamościu dużo osób biega, a dowodem na to jest fakt, że na starcie biegu „„Tropem Wilczym” stanęli biegacze grupy „Biegam bo Lubię”. Zajęcia grupowe w sezonie wiosenno – letnim prowadzi doświadczona biegaczka Aleksandra Jakubczak, a zawodnicy integrując się wspólnie biegają przygotowując się do wspólnych startów. Warto nadmienić, ze w przed dzień biegu „Tropem Wilczym” uczestnicy grupy BBL wzięli udział w 30-kilometrowym biegu w Kumowej Dolinie, tak wiec zamojski bieg traktowali jako rozgrzewkę. Ponadto podium zamojskiego biegu uzupełnił reprezentant grupy BBL Damian Kiełbasa, który zajął trzecie miejsce. Mateusz Ferens serdecznie zachęca osoby lubiące sport do spędzania aktywnego czasu nad zamojskim zalewem.

loadingŁaduję odtwarzacz...


Kolejnym biegiem, który już 2 maja odbędzie się w Zamościu będzie Bieg Wokół Twierdzy Zamość. Natomiast na przełomie sierpnia i września odbędzie się Bieg Pokoju Pamięci Dzieci Zamojszczyzny, który nawiązuje do wydarzeń historycznych z okresu wojny.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Wszyscy Zawodnicy będą mogli wziąć udział we wszystkich czterech etapach biegu o łącznym dystansie 100 km, lub w jednym z dowolnych odcinków trasy.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Celem biegu pn. „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych była popularyzacja wiedzy i świadomości historycznej na temat Żołnierzy Wyklętych. Inicjatorem i pomysłodawcą wydarzenia była Fundacja Wolność i Demokracja, a organizatorami lokalnymi biegu byli: Miasto Zamość, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Zamościu oraz KS Agros Zamość.


Wideorelacja:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Małgorzata Zaręba

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe