Zbliża się wiosna, uważajmy na pieszych i rowerzystów

  • 17.03.2022, 11:14 (aktualizacja 17.03.2022, 11:30)
  • Małgorzata Zaręba
Zbliża się wiosna, uważajmy na pieszych i rowerzystów
Z dnia na dzień robi się coraz cieplej, a 21 marca, a wiec za 4 dni powitamy pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Jak możemy zauważyć dni co coraz dłuższe i bardziej słoneczne, a na drogach przybywa pieszych, którzy chętniej spacerują oraz rowerzystów, którzy czas wolny chcą spędzić aktywnie na rowerze.

Wiosna to czas budzenia się przyrody do życia, ale jako niechronieni uczestnicy ruchu drogowego nie zapominajmy o własnym bezpieczeństwie, a wiec o morzeniu elementów odblaskowych. Bowiem podstawowy warunek bezpieczeństwa pieszego to dobra widoczność, a rowerzysty światła - zwłaszcza w nocy. O przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa zarówno ze strony kierowców jak również pieszych przypomina st. asp. Dorota Krukowska – Bubiło, oficer prasowy KMP w Zamościu.

loadingŁaduję odtwarzacz...

W przepisach ruchu drogowego warto stosować się do obowiązujących zasad.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Eksperci przekonują, że innowacyjne pomysły na nowoczesne przejścia dla pieszych z dodatkową sygnalizacją świetlną czy czujnikami ruchu, dzięki którym na jezdni włączają się dodatkowe światła typu kocie oczka -nie zastąpią zdrowego rozsądku. Dlatego przypominamy wszystkim pieszym, że dochodząc do oznakowanych przejść dla pieszych telefon czy inne podobne tego typu urządzenie należy schować do kieszeni. Bowiem wszystkich pieszych podczas przechodzenia przez jezdnię obowiązuje zakaz korzystania z telefonów komórkowych. Wszystkich pieszych o tym obowiązku informują znaki ph. ,,Smart Stop" które przypominają , że korzystanie z różnego rodzaju urządzeń jakimi są telefony komórkowe, MP3 czy inne elektroniczne gadgety mogą zaburzyć naszą uwagę i koncentrację. Od 1 stycznia wzrósł taryfikator mandatów odnoszący się do nieprawidłowych zachowań kierowców. Dlatego należy podkreślić, że mandaty karne odnoszą się nie tylko do pieszych, którzy przechodząc przez przejście korzystają z różnego rodzaju urządzeń elektronicznych, ale także do kierowców, którzy jadąc samochodem rozmawiają przez telefon.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Wszyscy kierowcy powinni bacznie obserwować drogę, a gdy tylko mamy wątpliwość co do zachowania innych użytkowników drogi - pieszych czy rowerzystów należy zwolnić i zatrzymać pojazd, zachowując przy tym szczególną ostrożność.
 

Małgorzata Zaręba

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe