Po zamojskich ulicach jeździć będą autobusy o napędzie elektrycznym

  • 30.03.2022, 10:24 (aktualizacja 30.03.2022, 10:36)
  • Małgorzata Zaręba
Po zamojskich ulicach jeździć będą autobusy o napędzie elektrycznym
Zamojska komunikacja zbiorowa działa od 1960 r., a publiczny przewoźnik, którym jest Miejski Zakład Komunikacji, obsługuje obecnie 25 linii, w tym także linie podmiejskie w pobliskich gminach. Dzięki dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na ulice Zamościa wyjedzie 14 nowoczesnych, zeroemisyjnych autobusów komunikacji miejskiej. Ekologiczny transport ograniczy zanieczyszczanie powietrza i zarazem poprawia komfort podróżowania mieszańcom naszego miasta oraz gmin ościennych.

Umowa w sprawie zakupu autobusów została podpisana w poniedziałek (28.03), a autobusy o napędzie elektrycznym będą ładowane za pomocą dwustanowiskowych stacji ładowania pojazdów. Zasięg dzienny każdego autobusu będzie wynosił około 230 km, a w ramach projektu zamontowanych zostanie 7 dwustanowiskowych stacji, które zasilane będą energią elektryczną wyprodukowaną z paneli fotowoltaicznych. W celu obsługi pojazdów elektrycznych przeszkolonych zostanie co najmniej 30 kierowców i 5 mechaników. Wszystkie autobusy będą przystosowane do przewozu osób niepełnoprawnych. Całkowity koszt projektu wyniesie ponad 42 mln zł, z czego koszty kwalifikowane to 37,6 mln zł. W ramach dotacji z programu „Zielony Transport Publiczny” Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekaże na realizację i zakupy inwestycyjne ponad 29 mln zł. Zakończenie przedsięwzięcia przewidywane jest na 31 grudnia 2023 r.

 

 

 

Małgorzata Zaręba

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe