„UltraRoztocze" w Józefowie. Cały czas trwają zapisy!!!

  • 25.04.2022, 16:45 (aktualizacja 11.05.2022, 13:17)
  • Małgorzata Zaręba
„UltraRoztocze" w Józefowie. Cały czas trwają zapisy!!!
Asfalt, mech, ściółka leśna, oraz nawierzchnia o strukturze ziemi, błota i trawy to elementy które wyróżniają biegi terenowe. Przed nami majowe „UltraRoztocze" (13-15.05) czyli biegi na dystansach 10 i 30 kilometrów oraz biegi ultra, czyli biegi terenowe na dystansie dłuższym niż maraton.

Tegoroczna impreza biegowa na dystansach: 10, 30, 60, 90, 120 kilometrów tym razem odbędzie się w Józefowie. Zaplanowano także biegi dla dzieci i młodzieży na dystansach:100, 200, 400, 500 i 800 metrów. Biegi od 10 do 120 kilometrów poprowadzą przez tereny leśne należące także do Roztoczańskiego Parku Narodowego, ale również częściowo przez istniejące rezerwaty przyrody m.in,: „ Rezerwat Szum"; „ Rezerwat Czartowe Pole”; „Rezerwat Nad Tanwią" i „Rezerwat Św. Rocha”. W majowym wydarzeniu ph.„UltraRoztocze" udział wezmą nie tylko biegacze, ale także sympatycy nordic walking i rowerzyści MTB. Co roku biegi organizowane są w innym miejscu, bo w Józefowie, Zwierzyńcu, Krasnobrodzie i Suścu. W tym roku miejscem docelowym, gdzie biegacze spotkają się wspólnie na mecie  będzie Józefów na Roztoczu. Ta miejscowość słynie z Kamieniołomu "Babia Dolina" i baszty widokowej. Urwiste ściany i głębokie doliny sprawiają, że to rozległe pasmo kamieniołomów jest wyjątkową atrakcją turystyczną. W skałach zachowały się liczne odciski flory i fauny sprzed wielu milionów lat. Przy głównym wejściu na teren kamieniołomu stoi ponad 18-metrowa kamienna baszta widokowa z tarasem, z której widać przepiękny widok na pofałdowaną strefę  krawędziową Roztocza i Puszczy Solskiej. Warto nadmienić, że baszta widokowa jest dostępna codziennie od 1 maja do końca października w godzinach 12.00-19.00, a wejście na wieżę jest bezpłatne. Ci zawodnicy, którzy zatrzymają się na dłużej na Roztoczu ze szczytu wieży będą mogli zobaczyć jakim pięknym terenem otoczona jest wschodnia Polska. Należy podkreślić, że w kamieniołomach odbywają się różnego rodzaju zawody, nie tylko biegowe, bo również miłośnicy wspinaczek bardzo cenią sobie ten teren. Michał Gąsiorowski, jeden z organizatorów majowego wydarzenia przyznał, że letnie „UltraRoztocze” w Józefowie będzie pełne wrażeń.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Wszyscy biegacze doskonale wiedzą, że na każdym dystansie będzie trzeba zmieścić się w limicie czasowym (informacja o limitach na poszczególnych dystansach znajduje się poniżej). Sławomir Konopka, organizator i aktywny biegacz oraz prezes fundacji "Na Ratunek" zdradził skąd zrodził się pomysł na organizacje tego typu biegów właśnie w naszym regionie.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Bieganie to najprostsza forma ruchu, a z roku na rok liczba biegaczy jak również imprez biegowych w Polsce i na świecie przybywa. Sławomir Konopka jest nie tylko organizatorem wydarzenia, ale także aktywnym biegaczem. Organizując bieg w naszym regionie chciał przede wszystkim pokazać jak piękne tereny znajdziemy w Polsce, w miejscach które nieopodal zamieszkujemy.


loadingŁaduję odtwarzacz...

Co zawodnikom podoba się najbardziej na naszym terenie?

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Biegi na poszczególnych dystansach wystartują  z miejscowości tj.: Józefów, Susiec, Krasnobród, Hamernia czy Zwierzyniec, a meta biegów zlokalizowana będzie w Józefowie. Biegi organizowane na naszym terenie dowodzą, że piękno naszego Roztoczą podoba się biegaczom ponieważ chętnie do nas wracają.

loadingŁaduję odtwarzacz...


Sławomir Konopka podkreślił, że bieg ma także cel charytatywny.

loadingŁaduję odtwarzacz...


Warto zapisać się na bieg chociażby ze względu na fakt przyrody, która w maju budzi się do życia i sprawia, że nasz organizm pomimo biegowego zmęczenia ma więcej energii.

loadingŁaduję odtwarzacz...


O czym warto jeszcze pamiętać podczas biegu? Na wszystkich dystansach najważniejsze jest odpowiednie utrzymanie tempa. Każdy odcinek biegu jest znakomicie oznakowany, wiec nie ma mowy o zgubieniu się na trasie. Pomimo, że na każdym dystansie na trasie będą znajdowały się punkty odżywcze warto zabrać ze sobą wodę i produkty energetyczne. Pogoda w maju będzie jak zawsze wyjątkowo piękna, wiec przydadzą się także okulary przeciwsłoneczne. Bieg jest klimatyczny, a atmosferę niezwykle rodzinna, wiec każdy biegacz wie, że jak co roku należy nastawić się optymistyczne. Na linii mety zawodnicy będą mogli liczyć na gorącą herbatę i pyszny obiad mięsny lub wegetariański. Największą radością dla każdego zawodnika  na linii mety będzie oczywiście kazały medal, zwieńczający trudy przebytej trasy.

 

W ramach zawodów biegi zostaną przeprowadzone na następujących dystansach:

ULTRAROZTOCZE 120 km – Start Józefów, meta Józefów; (limit czasowy 26 godzin)
ULTRAROZTOCZE 90 km – Start Susiec, meta Józefów; (limit czasowy 20 godzin)
ULTRAROZTOCZE 60 km – Start Krasnobród, meta Józefów; (limit czasowy 12 godzin)
ULTRAROZTOCZE 30 km – Start Zwierzyniec, meta Józefów; (limit czasowy 6 godzin)
ULTRAROZTOCZE 10 km – Start Hamernia, meta Józefów; (limit czasowy 2 godziny)
ULTRAROZTOCZE 10 km Nordic Walking – Hamernia, meta Józefów; (limit czasowy 15 godzin)
ULTRAROZTOCZE MTB 120 km – Start Józefów, meta Józefów; (limit czasowy 15 godzin)


O biegu kliknij
Zapisy na bieg kliknij

 

 

 

 

Małgorzata Zaręba

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe