Rocznica męczeńskiej śmierci s. Longiny Trudzińskiej i siedmiu wychowanków

  • 13.05.2022, 11:49 (aktualizacja 13.05.2022, 17:33)
  • Joanna Suszko
Rocznica męczeńskiej śmierci s. Longiny Trudzińskiej i siedmiu wychowanków
Gościem przedpołudniowego pasma Katolickiego Radia Zamość był ks. Rafał Łukiewicz, pochodzący z Turkowic.

To właśnie w Turkowicach koło Hrubieszowa, w latach 1919 –1951  funkcjonował zakład wychowawczy, który prowadziły Siostry Służebniczki NMP Niepokalanie Poczętej. Siostra Longina była wychowawczynią grupy chłopców, powierzonej szczególnej opiece św. Andrzeja Boboli. 16 maja 1944 roku (we wspomnienie św. Andrzeja Boboli) Siostra Longina, wraz z siedmioma wychowankami poniosła męczeńską śmierć rąk ukraińskich nacjonalistów.

O tej poruszającej, ale jednocześnie pięknej historii opowiedział nam dziś, zainspirowany postacią siostry Longiny, ks. Rafał Łukiewicz, współautor publikacji pt. " `Dom ocalenia` w Turkowicach - opieka sióstr służebniczek nad dziećmi trzech narodowości na tle historii regionu".

loadingŁaduję odtwarzacz...
Joanna Suszko

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
MMM
MMM 15.05.2022, 11:41
S.Longina i młodzi męczennicy to wielcy patroni pojednania Polaków i Ukraińców!

Pozostałe