Pierwsze liturgiczne wspomnienie bł. Matki Elżbiety Róży Czackiej

  • 19.05.2022, 08:11 (aktualizacja 20.05.2022, 10:08)
  • Joanna Mazurek
Pierwsze liturgiczne wspomnienie bł. Matki Elżbiety Róży Czackiej źródło: triuno.pl
Dziś, 19 maja, po raz pierwszy obchodzone jest wspomnienie bł. Matki Elżbiety Róży Czackiej – założycielki Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi i Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża.

Słynąca z niezwykłej dobroci Matka Elżbieta pochodziła z zasłużonej dla ojczyzny, arystokratycznej rodziny Czackich. W młodym wieku straciła wzrok, ale jego brak poczytywała sobie za łaskę daną jej przez Boga.

Jak podkreśla s. Rufina, przykład Matki Czackiej pokazuje, że Pan Bóg posługuje się ludźmi i wydarzeniami.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi prowadzi Zakład dla Niewidomych w Laskach, w którym funkcjonują szkoły dla osób niewidomych i słabowidzących.
Z tak zwanym „Dziełem Lasek” związany jest też oddalony od Zamościa o ok. 30 kilometrów Żułów, a w nim Dom Pomocy Społecznej dla niewidomych kobiet. Początki pracy Sióstr w Żułowie były związane z trudnymi wydarzeniami w historii polski. Mówi s. Pia, Franciszkanka Służebnica Krzyża.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Żułów zajmował szczególne miejsce w sercu i pamięci bł. Prymasa Stefana Wyszyńskiego.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Przypomnijmy, że Matka Elżbieta Róża Czacka, została beatyfikowana wraz z kard. Stefanem Wyszyńskim we wrześniu ubiegłego roku.

Tymczasem 5 czerwca w ramach XV Święta Dziękczynienia  odbędzie się w Warszawie ogólnopolskie dziękczynienie za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego oraz matki Elżbiety Róży Czackiej. W uroczystościach wezmą udział członkowie Episkopatu Polski.

 

Joanna Mazurek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe