Wojciech Gogół z Zamościa przygotowuje się do debiutów kulturystycznych

  • 19.05.2022, 11:45 (aktualizacja 19.05.2022, 13:01)
  • Małgorzata Kryk
Wojciech Gogół z Zamościa przygotowuje się do debiutów kulturystycznych… Fot. Wojciech Gogół
„Gdyby było tak łatwo to wszyscy mężczyźni po ulicy chodziliby wysportowani i wyglądaliby jak gwiazdy sportów sylwetkowych, a tak nie jest. Dużo wiedzy dał mi trener, któremu zawdzięczam to wszystko” – pisze sportowiec Wojciech Gogół, który przygotowuje się do zawodów sylwetkowych, a dokładnie debiutów kulturystycznych, które odbędą się w marcu 2023 roku w Kielcach.

Flesze, zdjęcia, scena, sędziowie, publiczność oraz najważniejsze – prezentacja sylwetki ciała i mięśni. Te elementy wyróżniają zawody kulturystyczne jakimi są debiuty, a przygotowuje się do nich Wojciech Gogół z Zamościa. Kulturystyka nazywana jest „żelaznym sportem” dla ludzi o nerwach ze stali ponieważ, aby wystartować w debiutach przygotowaniom towarzyszą wyrzeczenia oraz litry wylanego potu na treningach. Polski Związek Kulturystyki, Fitness i Trójboju Siłowego organizuje debiuty kulturystyczne, które odbędą się w marcu przyszłego roku w Kielcach. Do startu w tych zawodach od prawie dwóch lat, a od roku pod okiem trenera Krzysztofa Stolarczyka z Lublina przygotowuje się Wojciech Gogół.  Aby wystartować w tak prestiżowych zawodach trzeba włożyć mnóstwo pracy, bo kulturystyka jako dyscyplina sportu to głównie czas spędzony na siłowni. Ćwiczenia wykonywane są z obciążeniem, by maksymalnie zredukować tkankę tłuszczową. Ciężary typu: hantle, sztanga, oraz gryf, a także wyciągi, suwnice i innego rodzaju sprzęt to przyrządy, na których na co dzień, bo sześc razy w tygodniu ćwiczy Wojciech Gogół. Martwy ciąg, allahy, przysiady, wiosłowanie, wyciskanie hantli w różnych pozycjach stojąc siedząc i leżąc na ławce poziomej, to tylko niektóre ćwiczenia wykonywane z obciążeniem, z którymi na co dzień ma styczność zamojski zawodnik. Jego treningi to dużo serii z małą liczbą powtórzeń na dużym ciężarze. Na czym głównie opiera się trening budowania masy mięśniowej?


loadingŁaduję odtwarzacz...


Trening nie może być schematyczny, a plan treningowy musi być wykonany solidnie. Jednak sukces w dużej mierze zależy od diety.


loadingŁaduję odtwarzacz...

Wojciech Gogół trenuje na siłowni w Zamościu oraz w Lublinie pod ścisłą kontrolą trenera Krzysztofa Stolarczyka, który zawodowo prowadzi szkolenia specjalistyczne oraz kursy instruktorskie właśnie z dziedziny kulturystyki. Od lat regularnie także przygotowuje swoich zawodników do startów w zawodach w kulturystyce i fitness. Jednak przygotowania do debiutów to nie tylko treningi i ścisła dieta, ale także szczegółowe pomiary ciała, sesje zdjęciowe oraz wyjazdy na liczne zawody po terenie całej Polski. Wiedzę i formę, zawodnik zawdzięcza przede wszystkim trenerowi.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Każdy kulturysta na scenie podobnie jak modelka prezentująca się na wybiegu musi wypaść jak najlepiej, dlatego jednym z głównych elementów sukcesu jest poznanie zawodów od strony kulis.

loadingŁaduję odtwarzacz...


W zawodach wyróżniamy rożnego rodzaju kategorie m.in.: fitness plażowe, fitness plażowe atletyczne, fitness mężczyzn open, fit model mężczyzn open czy kulturystykę klasyczną mężczyzn. W jakiej kategorii wystartuje Wojciech?

loadingŁaduję odtwarzacz...

Podczas zawodów kulturystycznych oceniany jest wygląd zawodników (jakość umięśnienia, separacja mięśni, symetria i proporcje poszczególnych partii). Prezentacja mięśni odbywa się według określonego schematu pozowania, gdzie przez sędziów oceniane są poszczególne partie mięśni względem długości tułowia. W pierwszej części pozowania sztab sędziów ocenia proporcje ciała przodem. Tutaj ocenie podlegają mięśnie dwugłowe ramion (bicepsy i tricepsy) oraz proporcje mięśni czworogłowych ud do mięśni brzuchatych łydek. W pozycji przodem zawodnicy muszą zaprezentować także mięśnie najszersze grzbietu, gdzie oceniany jest ich stosunek względem mięśni najszerszych grzbietu do bioder i talii. Natomiast w pozycji prezentacji mięśni brzucha oceniane są mięśnie proste brzucha oraz mięśnie czworogłowe uda. Z kolei w pozycji bokiem na sędziowską komendę „mięśnie klatki piersiowej " zawodnicy muszą wypaść jak najlepiej prezentując mięśnie klatki piersiowej, mięśnie naramienne ramion, przedramion, ud oraz podudzi. Tutaj w ocenie najważniejszą rolę odgrywają proporcje nóg w stosunku do tułowia. Natomiast w kolejnej pozie mięśnia trójgłowego ramienia ocenie podlegają triceps, mięsień dwugłowy uda i mięśni łydki. W ostatniej prezentacji na scenie, która odbywa się tyłem oceniane są mięśnie dwugłowe ramion oraz mięśnie najszersze grzbietu. Jury sędziowskie opiniuje w tej pozie stosunek górnej części ciała do dolnej oraz stosunek mięśni naramiennych i najszerszych grzbietu do talii i do mięśni ud. W końcowej fazie zawodów, a więc w drugiej części prezentowany jest układ dowolny z wykorzystaniem choreografii. Wojciech Gogół zdradził, że ćwiczenie poszczególnych pozycji wymaga dużego napięcia mięśniowego.
loadingŁaduję odtwarzacz...


Debiuty kulturystyczne to zawody na bardzo wysokim poziomie. Dla Wojciecha Gogóła debiuty to początek kariery sportowej, bo w przyszłości planuje kolejne starty.

loadingŁaduję odtwarzacz...


Przygotowania i postępy oraz relacje z zawodów można obserwować na kanale Krzysztofa Stolarczyka i na Facebookowym profilu Wojciecha Gogóła. kliknij

loadingŁaduję odtwarzacz...


Więcej o przygotowaniach do debiutów kulturystycznych, które odbędą się w marcu przyszłego roku w Kielcach usłyszymy na radiowej antenie (fala 90,1 FM) w najbliższą środę (25.05) w audycji „Rozmowa dnia” o godz. 8.40 i 15.40. Gościem rozmowy będzie Wojciech Gogół. Serdecznie zachęcamy do wysłuchania rozmowy.
 

Małgorzata Kryk

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe