Certyfikacja Przedszkola Samorządowego w Bodaczowie

  • 27.05.2022, 09:36 (aktualizacja 27.05.2022, 10:05)
  • Ewelina Michalska
Certyfikacja Przedszkola Samorządowego w Bodaczowie fot. Małgorzata Czop. Przedszkole Samorządowe w Bodaczowie.
Przedszkole Samorządowe w Bodaczowie jest przedszkolem liczącym 3 oddziały do których uczęszcza 75 dzieci w wieku od 3 do 6 lat.

Droga do certyfikacji przedszkola zaczęła się 13.09 2019 r. Wówczas dyrektor przedszkola Małgorzata Czop zapoznała Radę Pedagogiczną z założeniami pedagogiki Planu Daltońskiego.

19.11.2019 r. przedszkole zostało objęte opieką merytoryczną Polskiego Stowarzyszenia Dalton.

Kolejnym etapem była intensywna praca skierowana na pogłębianie wiedzy nauczycieli, polegająca na wdrażaniu u dzieci samodzielności w działaniu, podejmowaniu inicjatyw i odpowiedzialności za swoją pracę. Służyły temu międzynarodowe konferencje daltońskie, wizyty studyjne w przedszkolach daltońskich, zajęcia koleżeńskie oraz intensywne samodokształcanie.

Praca zmierzająca do uzyskania statusu placówki daltońskiej trwała do maja 2022 r. Była w nią zaangażowana społeczność przedszkola: nauczyciele, dzieci, rodzice i pracownicy obsługi.

Cały personel szybko przekonał się, że stanął przed ogromnym wyzwaniem. Dostosowaliśmy odpowiednie metody pracy, opracowaliśmy narzędzia daltońskie, przeorganizowaliśmy przestrzeń w salach, w szatni, utworzyliśmy kąciki do samodzielnych działań. Dzieciom umożliwiliśmy korzystanie z wizualizacji i narządzi takich jak: lista obecności (w formie zawieszek ze zdjęciami), kolorowe dni tygodnia, plan dnia, tablica zadań tygodniowych, zegar, sygnalizator, instrukcje czynnościowe w szatni, toalecie oraz tablica emocji i tablica: "To już potrafię”.

Po niecałych trzech latach intensywnej pracy i starań całego zespołu Przedszkola Samorządowego w Bodaczowie umocniliśmy się w przekonaniu, że realizujemy motto twórczyni Planu Daltońskiego Helen Parkhurst, które brzmi: "Jeżeli szanujemy dziecko i podążamy za jego możliwościami, to może ono zrobić więcej niż od niego oczekujemy, a wszystko, co dziecko potrafi – nauczycielowi zrobić nie wolno”.

Przekonaliśmy się, że świadome wychowanie, profesjonalna edukacja według idei Planu Daltońskiego przygotowuje dziecko do życia i funkcjonowania w świecie. To nie świat mamy dopasować do dziecka, ale dziecko przygotować do życia w nim.

18 maja 2022 r. po spełnieniu wymagań i pozytywnej ocenie audytora Przedszkole Samorządowe w Bodaczowie otrzymało Certyfikat Przedszkola Daltońskiego i stało się członkiem Polskiego Stowarzyszenia Dalton jako jedyna placówka w powiecie zamojskim a 77 w Polsce.

W uroczystościach Certyfikacji Przedszkola Samorządowego w Bodaczowie, które odbędą się 30 maja 2022 roku będą uczestniczyć władze Zamojskiej Delegatury Kuratorium Oświaty w Lublinie: Pani Monika Żur - Dyrektor Zamojskiej Delegatury Kuratorium Oświaty w Lublinie, Pani Maria Gruszka - Starszy Wizytator Kuratorium Oświaty w Lublinie Delegatura w Zamościu, Pan Henryk Matej -  Burmistrz Miasta i Gminy Szczebrzeszyn, Pan Zbigniew Paprocha - Z-ca Burmistrza Miasta i Gminy Szczebrzeszyn, Pani Beata Trochimiuk - Sekretarz Miasta i Gminy Szczebrzeszyn, Pan Zbigniew Złomańczuk - Przewodniczący Rady Miejskiej w Szczebrzeszynie, Pani Magdalena Cholewińska - Kierownik Referatu Oświaty w Szczebrzeszynie, Rada Rodziców, dzieci i cały personel przedszkola.

Informacja nadesłana

 

Ewelina Michalska

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe