Biłgoraj. Sytuacja ludności cywilnej w czasie II wojny światowej

  • 28.05.2022, 10:38 (aktualizacja 28.05.2022, 10:46)
  • Joanna Ferens
Biłgoraj. Sytuacja ludności cywilnej w czasie II wojny światowej
Już w najbliższy czwartek, 2 czerwca br., w auli I LO im. ONZ w Biłgoraju przy ul. Kościuszki 41/43 o godzinie 10.00 odbędzie się konferencja poświęcona sytuacji ludności cywilnej w powiecie biłgorajskim w latach II wojny światowej.

Celem konferencji jest, żeby jak największemu gronu przybliżać, przypominać, a przede wszystkim stale upamiętniać tragiczne losy mieszkańców powiatu biłgorajskiego w latach okupacji niemieckiej. Obecna konferencja porusza temat miejscowej ludności cywilnej i jej doświadczeń pod nazwą: „Sytuacja ludności cywilnej w powiecie biłgorajskim w latach II wojny światowej”.

Ponadto wydarzeniu będzie towarzyszyć promocja książki: „Ludność cywilna w powiecie biłgorajskim w latach II wojny światowej”, Biłgoraj 2022, w której znajdą się wygłoszone na konferencji referaty.

Prelegenci:
- Dr Rafał Drabik - IPN Warszawa
„Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich”. Represje wobec Polaków za pomoc i ukrywanie ludności żydowskiej na terenie Kreishauptmannschaft Biłgoraj
- Dr Tomasz Bereza - IPN O/Rzeszów - Ukraińcy w okupacyjnym powiecie biłgorajskim. Zarys problematyki;
- Dr Adam Balicki - Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju - Tajne nauczanie jako forma walki z okupantem;
- Dr Dorota Skakuj – Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju - Akcja „Werwolf” w powiecie biłgorajskim. Kalendarium działań
- Dr Marcin Paluch - Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie - Sowieckie formacje partyzanckie wobec niemieckich operacji „Sturmwind I - II”

Konferencja bierze udział w Programie „Warto być Polakiem”, którego organizatorem jest Samorząd Województwa Lubelskiego. Patronatem honorowym objęli wydarzenie Poseł na Sejm RP Beata Strzałka i Starosta Powiatu Biłgorajskiego Andrzej Szarlip.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Katolickie Radio Zamość.

Joanna Ferens

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe