Osuchy. Partyzancka droga krzyżowa

  • 19.06.2022, 19:40
  • Joanna Ferens
Osuchy. Partyzancka droga krzyżowa
Już po raz 4 mieszkańcy gminy Łukowa i okolic zgromadzili się na cmentarzu partyzanckim w Osuchach, aby uczestniczyć w partyzanckiej drodze krzyżowej bł. kardynała Stefana Wyszyńskiego. Warto również podkreślić, iż 30 maja minęła 75. rocznica modlitwy i kazania wygłoszonego przez biskupa Stefana Wyszyńskiego na cmentarzu partyzanckim w Osuchach.

Lokalną historię bitwy partyzanckiej i powstania drogi krzyżowej przybliżyła Wiesława Kubów, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Łukowej:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Modlitwę drogi krzyżowej poprowadził wikariusz parafii w Łukowej, ks. Łukasz Łukasiewicz, wraz z młodzieżą ze Szkoły Podstawowej im. Prymasa Stefana Wyszyńskiego w Babicach, który modlił się za poległych w walce o wolność Ojczyzny i o pokój na świecie. Ich ofiara życia to nasza wolna Polska – podkreślał ks. Łukasiewicz:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Jesteśmy dumni z naszych bohaterów i chcemy o nich pamiętać – tłumaczył Janusz Kozyra:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Wydarzenie zakończyło się aspektem przyrodniczym w ziemiance partyzanckiej, gdzie odbyło się spotkanie z ornitologami, którzy mówili o bogactwie przyrodniczym tych terenów, które leżą na terenie Parku Krajobrazowego Puszczy Solskiej, a szczególnie o ptakach, które znajdują się w czerwonej księdze gatunków zagrożonych. O szczegółach spotkania mówił Michał Korga z Lubelskiego Towarzystwa Ornitologicznego:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Organizatorami wydarzenia byli Gminny Ośrodek Kultury w Łukowej i Parafia pw. WNMP w Łukowej we współpracy z Grupą Rekonstrukcji Historycznej „Wir” z Biłgoraja.

Partyzancka droga krzyżowa rozpoczyna ogólnopolskie obchody 78. rocznicy Bitwy pod Osuchami, które odbędą się już za tydzień, 26 czerwca w Osuchach.

Joanna Ferens

Zdjęcia (27)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe