78. rocznica Bitwy pod Osuchami

  • 26.06.2022, 19:30
  • Joanna Ferens
78. rocznica Bitwy pod Osuchami
Ogólnopolskie uroczystości upamiętniające 78. rocznicę Bitwy pod Osuchami odbyły się (26.06) na placu przy Domu Pamięci w Osuchach.

Uroczystości rozpoczęły się od koncertu patriotycznego w wykonaniu Chóru „Harmonia” działającego przy Gminnym Ośrodku Kultury w Łukowej. Następnie została odprawiona msza św., którą sprawowali m.in. kapelan Armii Krajowej, ks. Czesław Galek, ks. Waldemar Kostrubiec i ks. porucznik Paweł Bartoszewski.

Słowo Boże wygłosił ks. prałat podpułkownik Andrzej Puzon, kapelan 2 Pułku Rozpoznawczego w Hrubieszowie, który w rozmowie mówił o szacunku i wielkim podziwie dla bohaterskich partyzantów spoczywających na cmentarzu w Osuchach:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Te uroczystości są dla nas jednym z najważniejszych punktów w całorocznym kalendarzu wydarzeń – tłumaczył Stanisław Kozyra, wójt Gminy Łukowa:

loadingŁaduję odtwarzacz...

O najważniejszych celach i założeniach uroczystości mówiła Wiesława Kubów, dyrektor GOK w Łukowej:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Osuchowskie uroczystości to wyraz naszej miłości do Ojczyzny – podkreślała Beata Strzałka poseł na Sejm RP:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Chcemy, aby historia bitwy pod Osuchami dotarła do każdego zakątka Polski – tłumaczył Michał Mulawa wicemarszałek województwa lubelskiego:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Młodzież może tutaj w sposób bezpośredni doświadczyć przeszłości – podkreślała w rozmowie Teresa Misiuk, Lubelski Kurator Oświaty:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Nasza obecność w Osuchach to powinność i obowiązek – zaznaczał Andrzej Szarlip, starosta biłgorajski:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Na uroczystości przybył ks. Paweł Bartoszewski, wnuk dowódcy oddziału partyzanckiego AK, Konrada „Wira” Bartoszewskiego. W rozmowie tłumaczył, że najpiękniejsze lekcje historii w życiu usłyszał właśnie od swojego dziadka, legendarnego dowódcy AK:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Co roku na uroczystości przyjeżdża Anna Stańczyk-Przyłuska, córka Romana Kicińskiego ps. „Orkan”, który walczył w oddziale Józefa Steglińskiego „Corda”. W rozmowie wyjaśniała, dlaczego nie mogło jej tu dziś zabraknąć:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Centralnym punktem uroczystości był przemarsz na cmentarz partyzancki, na którym pochowanych jest około 300 poległych polskich żołnierzy. Tam odbył się Apel Poległych i salwa honorowa. Przybyłe delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem poświęconym żołnierzom Polskiego Państwa Podziemnego.

Wręczono również nagrody finalistom Powiatowego Konkursu Wiedzy o Armii Krajowej i Batalionach Chłopskich na Ziemi Biłgorajskiej. Na zakończenie odbyła się rekonstrukcja historyczna przygotowana przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej ‘WIR’ z Biłgoraja oraz koncert patriotyczny Orkiestry Wojskowej Garnizonu Lublin i Chóru Męskiego „Arion” ze Świdnika pod batutą Rafała Palutkiewicza.

Gminny Ośrodek Kultury w Łukowej przygotował  stoisko z okolicznościowymi publikacjami m.in. Zeszyt Osuchowski nr 19. okolicznościowe wydanie "Gońca Łukowej", film poświęcony bitwie nad Sopotem, wszystkie numery zeszytów historycznych na płycie CD czy albumowe wydanie Partyzanckiej Drogi Krzyżowej kard. Stefana Wyszyńskiego. Uroczystościom towarzyszyły także wystawy przygotowane przez Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju.

Organizatorami uroczystości byli Marszałek Województwa Lubelskiego, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość, Ogólnopolski Związek Żołnierzy Batalionów Chłopskich, 3. Zamojski Batalion Zmechanizowany, 18 Pułk Przeciwlotniczy, Lasy Państwowe Nadleśnictwo Józefów, Starosta Biłgorajski, Wójt Gminy Łukowa, parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Łukowej oraz Gminny Ośrodek Kultury w Łukowej. Patronat narodowy nad wydarzeniem objął Prezydent RP Andrzej Duda.

Joanna Ferens

Zdjęcia (68)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe