Biłgoraj. 78 rocznica mordu partyzantów w lesie na Rapach

  • 04.07.2022, 09:24
  • Joanna Ferens
Biłgoraj. 78 rocznica mordu partyzantów w lesie na Rapach
W Biłgoraju odbyły się (03.07) uroczystości religijno-patriotyczne upamiętniające 78. rocznicę mordu 65 partyzantów w lesie na Rapach koło Biłgoraja, której dokonali niemieccy okupanci w dniu 4 lipca 1944 roku.

Wydarzenie miało w tym roku bardzo bogaty przebieg i rozpoczęło się od narracji historycznej prowadzonej przez przedstawicieli Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz rekonstrukcji przedstawiającej wyprowadzenie więźniów z byłego budynku gestapo przy ul. Wandy ‘Wacek’ Wasilewskiej w Biłgoraju oraz przewiezienia ich na miejsce zbrodni na Rapach.

Historię tamtych tragicznych wydarzeń przypomniał historyk dr Adam Balicki:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Następnie w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Biłgoraju, w intencji Ojczyzny i pomordowanych partyzantów została odprawiona Msza święta, której przewodniczył ks. dziekan Jerzy Kołtun:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Po Eucharystii nastąpił przejazd wszystkich uczestników uroczystości pod pomnik znajdujący się na Rapach, w miejscu rozstrzelania partyzantów. Tam, po odśpiewaniu Hymnu Państwowego odbył się Apel Poległych, a następnie w miejscu stracenia partyzantów złożono wieńce i zapalono znicze. Tu również odbyła się druga część narracji i inscenizacji historycznej, w której przedstawiono ostatnie chwile życia partyzantów, których z budynku gestapo wywieziono do lasu, rozstrzelano i pochowano w zbiorowych mogiłach.

Jesteśmy dziś spadkobiercami tamtych wydarzeń i to na nas spoczywa obowiązek przekazania tej pamięci następnym pokoleniom – podkreślał Andrzej Szarlip, starosta biłgorajski:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Burmistrz Biłgoraja Janusz Rosłan tłumaczył, że mieszkańcy Biłgoraja od wielu lat pielęgnują pamięć o tragicznych wydarzeniach i oddają hołd pomordowanym przodkom:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość – Rejon Biłgoraj, Grupę Rekonstrukcji Historycznej im. por. Konrada Bartoszewskiego ps. ‘Wir’, Burmistrza Miasta Biłgoraj oraz parafię Trójcy Św. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Biłgoraju.

Joanna Ferens

Zdjęcia (25)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe