Cieszanów. Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej.

  • 09.07.2022, 11:37
  • Ks. Mariusz Pastuszak
Cieszanów. Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich… Adam Kulczycki
Już w najbliższą niedzielę (10.07) odbędą się lokalne obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej w Cieszanowie i w Gorajcu.

W ramach obchodów odbędzie się wystawa "Niedokończone Msze Wołyńskie" oraz konferencja naukowa o ludobójstwie na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej dokonanym przez OUN - UPA na Polakach w czasie drugiej wojny światowej.

Wydarzenie rozpocznie, o godz. 12.00, apel poległych i złożenie kwiatów oraz zapalenie zniczy przed obeliskiem upamiętniającym ofiary OUN - UPA w Cieszanowie, następnie o godz. 12.30 odbędzie się Msza Święta w dawnej cerkwi w Gorajcu. Po Niej przejście na pobliski cmentarz.

Popołudniowe prelekcje w ramach konferencji naukowej „Wołyń’43: Walka o pamięć – walka Polskę. W 79-rocznicę banderowskiego ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA na Polakach, na Wołyniu, w Małopolsce Wschodniej (Galicji Wschodniej) i na Lubelszczyźnie" będą miały miejsce w Centrum Kultury i Sportu w Cieszanowie od godz. 15.30.

Konferencji będzie towarzyszyła wystawa „Niedokończone Msze Wołyńskie. Martyrologium duchowieństwa wołyńskiego – ofiar zbrodni nacjonalistów ukraińskich w czasie II wojny światowej”. Wystawa została przygotowana przez: Stowarzyszenie „Civitas Christiana” Oddział w Lublinie, Instytut Pamięci Narodowej – Oddział w Lublinie oraz Ośrodek Badań Wschodnioeuropejskich – Centrum UCRAINICUM.
Katolickie Radio Zamość objęło Patronatem Medialnym to wydarzenie.

Ks. Mariusz Pastuszak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe