Sochy. Prezydent RP na cmentarzu wojennym

  • 13.07.2022, 09:48 (aktualizacja 17.07.2022, 21:38)
  • Joanna Ferens
Sochy. Prezydent RP na cmentarzu wojennym
12 lipca obchodzimy Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. W rocznicę tragicznych wydarzeń takich jak pacyfikacje, wysiedlenia i masowe rozstrzelania odbyły się uroczystości na cmentarzu wojennym w Sochach k/Zwierzyńca, w których uczestniczył Prezydent RP Andrzej Duda.

W Sochach 1 czerwca 1943 roku hitlerowscy okupanci dokonali masowego mordu mieszkańców wsi. Zabijano mężczyzn, kobiety, dzieci i starców. Wieś spalono i mordu dokonano w odwecie za pomoc, jakiej udzielalni mieszkańcy wsi walczącym oddziałom partyzanckim. Zamordowano wówczas 88 mężczyzn, 52 kobiety i 45 dzieci. Z pogromu ocalał tylko jeden dom i kilka osób, które uciekły albo zdążyły się schować. Wśród nich była 4-letnia wówczas Anna Szawara-Maciejewska, która w rozmowie wspominała te tragiczne wydarzenia:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Prezydent Andrzej Duda w swoim wystąpieniu podkreślał ogromną rolę polskiej wsi w walce z hitlerowskim okupantem:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Prezydent RP dziękował również mieszkańcom polskiej wsi za niezłomną postawę w walce za Ojczyznę:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Na cmentarzu wojennym w Sochach Prezydent RP Andrzej Duda oddał hołd pomordowanym mieszkańcom, złożył kwiaty i znicz, a także modlił się nad grobami ofiar hitlerowskiego ludobójstwa.

Joanna Ferens

Zdjęcia (41)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe