Zapowiedź etapu 2 Tour de Pologne CHEŁM – ZAMOŚĆ

  • 30.07.2022, 10:16 (aktualizacja 01.08.2022, 10:32)
  • Małgorzata Zaręba
Zapowiedź etapu 2 Tour de Pologne CHEŁM – ZAMOŚĆ Fot. https://www.tourdepologne.pl
Drugi etap w całości odbędzie się na Lubelszczyźnie. Ten dzień rozpocznie się w Chełmie, trzecim pod względem liczby ludności mieście województwa lubelskiego. Na trasie do zdobycia będą, aż trzy Premie Lotne LOTTO. Pierwsza w Hrubieszowie, druga w Tomaszowie Lubelskim, Powiecie Tomaszowskim i ostatnia w Szczebrzeszynie, Powiecie Zamojskim. Po drodze zaplanowano jeszcze dwie Premie Górskie PZU IV kat. Podjazd w Michalowie-Kolonii i zaraz po niej kolejna wspinaczka po Premię Górską PZU IV kat. w Sabaudii. Zawodnicy wjadą na linię mety w Zamościu, gdzie będą musieli pokonać blisko 9 kilometrową rundę wokół „perły renesansu".

Interesujące miejsca na trasie:

Wieża w Stołpiu

Wieża ta w okolicach Chełma uważana jest za najstarszy zabytek architektury romańskiej we wschodniej Polsce, a przez swoje nawiązanie do kultury bizantyjskiej jest budowlą wyjątkową. Oprócz militarno-obronnego charakteru budowli, nowsze źródła podają, że mogła to być wieża klasztorna, w której mieszkała wielka księżna, żona Romana Halickiego, po śmierci męża w bitwie pod Zawichostem w 1205 roku. Przypuszcza się, że mogła ona pochodzić z Bizancjum, gdzie podobne wieże wznoszono jako prywatne kaplice dla członków elity arystokratycznej.

Stare Miasto w Zamościu - centrum dziedzictwa UNESCO

Zamość nosi miano "miasta idealnego" i zaprojektowany został przez architekta Bernando Morando, pochodzącego z Padwy, Zamość jest doskonałym przykładem późno-16-wiecznego miasta renesansowego. Położony na szlaku handlowym łączącym zachodnią i północną Europę z Morzem Czarnym, zachował swój oryginalny układ i fortyfikacje oraz dużą liczbę budynków, które łączą włoskie i środkowoeuropejskie tradycje architektoniczne. W 1994 roku historyczne centrum miasta zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, uznane za "unikalny przykład renesansowego miasta w Europie Środkowej".

Małgorzata Zaręba

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe