Potok Górny. Bitwa regionów

  • 07.08.2022, 22:58
  • Joanna Ferens
Potok Górny. Bitwa regionów
W amfiteatrze przy Urzędzie Gminy w Potoku Górnym odbył się (06.08) piknik rodzinny z tradycyjnymi smakami, którego główną atrakcją była Bitwa Regionów. Był to konkurs kulinarny dla Kół Gospodyń Wiejskich, w którym wzięło udział aż 11 drużyn. Konkurs odbywał się w dwóch kategoriach, dlatego też panie z KGW prezentowały najsmaczniejszą potrawę oraz deser.

Idea konkursu zrodziła się z zamiłowania do polskiej kuchni regionalnej, rodzimego folkloru, chęci promocji polskiej żywności oraz szerzenia patriotyzmu konsumenckiego. Celem wydarzenia było promowanie regionalnych potraw, a także bogactwa i różnorodności lokalnych tradycji kulinarnych oraz promocja i wspieranie kół gospodyń wiejskich. To czas wyjątkowej integracji lokalnej społeczności – tłumaczył wójt gminy Potok Górny Stanisław Dyjak:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Na wydarzenie przybyła Anna Gembicka, wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, która w rozmowie podkreślała, jak ważne jest ocalanie od zapomnienia dawnych tradycji kulinarnych:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Cieszy fakt, że koła gospodyń wiejskich są wielopokoleniowe i łączą tradycję z nowoczesnością – zaznaczała poseł Beata Strzałka:

loadingŁaduję odtwarzacz...

I miejsce zajęło KGW w Zamchu za kurdybały, II miejsce - Stowarzyszenie "Babeczki" w Tereszpolu - Zaorendzie za kulaszę, zaś III miejsce za gołąbki z kaszą gryczaną, mięsem i grzybami wywalczyły panie z KGW Cebulanki" z Przedmieścia Szczebrzeszyńskiego. Wyróżnienia otrzymały KGW w Lipinach Górnych - Borowina za zawijaniec po borowińsku z żurawiną oraz KGW w Hedwiżynie za hołubce z kaszą gryczaną.

Ponadto organizatorzy przygotowali mnóstwo atrakcji dla całych rodzin m.in. wystąpiły lokalne zespoły śpiewacze, Teatr Iluzji „Wesoła Zabawa z Czarami”, koncerty Zespołów OHIO Karolina Bzdyra i Krzysztof Demidowski oraz MeGustar, a także zjeżdżalnie, pokazy strażackie i malowanie twarzy dla dzieci.

Organizatorami wydarzenia byli: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, KRUS, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Powiat Biłgorajski i Gmina Potok Górny.

Joanna Ferens

Zdjęcia (25)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe