Lubaczów. Wystawa „Skarby kresowej świątyni – dziedzictwo kościoła św. Marii Magdaleny we Lwowie na ziemi Lubaczowskiej”

  • 16.08.2022, 19:45
  • Ks. Mariusz Pastuszak
Lubaczów. Wystawa „Skarby kresowej świątyni – dziedzictwo kościoła św.…
Już w najbliższą niedzielę 21 sierpnia o godz. 18.00 w Galerii Oficyna w Zespole Zamkowo-Parkowym przy Muzeum Kresów w Lubaczowie, odbędzie się wernisaż wystawy „Skarby kresowej świątyni – dziedzictwo kościoła św. Marii Magdaleny we Lwowie na ziemi Lubaczowskiej”.

Ideą wystawy jest prezentacja – po raz pierwszy w takiej formie – ocalonego na terenie powiatu lubaczowskiego dziedzictwa sztuki i kultury jednej z najbardziej znanych świątyń lwowskich – kościoła pw. św. Marii Magdaleny. Zabytki te znalazły się na terenie ziemi lubaczowskiej w wyniku powojennych zmian granic państwowych i ekspatriacji ludności polskiej z dawnych Kresów Rzeczypospolitej, w tym też z Lwowa. Za sprawą ks. Józefa Kłosa, proboszcza parafii pw. św. Marii Magdaleny, obiekty z wyposażenia trafiły do Cieszanowa. Obecnie przechowywane są w zbiorach cieszanowskiej parafii i Muzeum Kresów w Lubaczowie. Najbardziej wartościowa część zostanie zaprezentowana na ekspozycji, mówi Dyrektor Muzeum Kresów w Lubaczowie, Piotr Zubowski:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Zabytki te są nadal elementem spuścizny kulturowej kościoła pw. św. Marii Magdaleny, ale, dzięki nowej lokalizacji, stały się też częścią kresowego dziedzictwa kulturowego ziemi lubaczowskiej. Współcześnie lwowska świątynia odzyskała częściowo funkcje liturgiczne. Równocześnie pełni rolę instytucji kultury miasta Lwowa, jako Dom Muzyki Organowej i Kameralnej.

Poprzez prezentowaną wystawę chcemy zwrócić uwagę na potrzebę skatalogowania i dogłębnych badań nad kresowym dziedzictwem kulturowym, znajdującym się na terenie współczesnej Polski, dodaje, asystent w dziale artystycznym Muzeum Kresów w Lubaczowie i koordynator projektu wystawy, Małgorzata Pazyniak:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Wystawa „Skarby kresowej świątyni – dziedzictwo kościoła św. Marii Magdaleny we Lwowie na ziemi Lubaczowskiej” będzie czynna od 23 sierpnia do 30 listopada br.

Organizatorami wystawy są: Muzeum Kresów w Lubaczowie i Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Wojciecha w Lubaczowie.
Partnerami: Powiat Lubaczowski, Województwo Podkarpackie i Gmina Lubaczów.
Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Wydarzenie odbywa się w ramach Festiwalu Dziedzictwa Kresów.

Wystawa została objęta patronatem honorowym:

Jego Ekscelencji Ks. Abpa Mieczysława Mokrzyckiego Metropolity Lwowskiego,

Jego Ekscelencji Ks. Bpa Dra Mariana Rojka Biskupa Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej,

Elizy Dzwonkiewicz Konsula Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej we Lwowie

 

Katolickie Radio Zamość objęło to wydarzenie Patronatem Medialnym.

 

 

 

 

Ks. Mariusz Pastuszak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe