Znów gwoździe w pniach drzew

  • 03.09.2022, 16:15
  • Źródło: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie
Znów gwoździe w pniach drzew Arch. Nadleśnictwo Cisna
Drwale pracujący przy pozyskaniu drewna w leśnictwie Smerek (Nadleśnictwo Cisna) podczas ścinki jawora natrafili na metalowe elementy w pniu drzewa.

Zniszczeniu uległ łańcuch tnący pilarki. Po dokonanych szczegółowych oględzinach i badaniu detektorem metali okazało się, że to grube gwoździe głęboko wbite i zakrzywione tak, by nie były widoczne dla oka.

- To najwyraźniej celowe działania, bowiem gwoździe znaleziono również w kilku innych jodłach i jaworach, wyłącznie tych, które od dwóch lat wyznaczone są do ścinki. W każdym z drzew ujawniono po 5-7 gwoździ – mówi Łukasz Mokrzyński, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Cisna.

Nadleśnictwo złożyło zawiadomienie w sprawie okaleczonych jodeł do Komendy Powiatowej Policji w Lesku.

Podobny akt wandalizmu miał miejsce niedawno w Nadleśnictwie Lutowiska, gdzie również stwierdzono celowo wbijane w pnie jodeł gwoździe. Ten ekoterrorystyczny sposób działania, tzw. tree spiking, poza oczywistymi stratami materialnymi, stwarza też poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia pilarzy czy pracowników tartaków. Proceder ten rząd Stanów Zjednoczonych w 1988 r. uznał wprost za ekoterroryzm i wprowadził ustawę dotyczącą jego zwalczania.

Źródło: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie

Zdjęcia (6)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe