Rzeszów. Narodowy Instytut Dziedzictwa otwiera wystawę “Przyszłym pokoleniom”

  • 06.09.2022, 10:47
  • Ks. Mariusz Pastuszak
Rzeszów. Narodowy Instytut Dziedzictwa otwiera wystawę “Przyszłym pokoleniom”
6 września o godz. 13:00 na placu przed Urzędem Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego przy Al. Łukasza Cieplińskiego 4 w Rzeszowie odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy “Przyszłym pokoleniom. 60 lat misji Narodowego Instytutu Dziedzictwa”.

Otwarciu ekspozycji będzie towarzyszyła debata “Rola współpracy interesariuszy w procesie ochrony zabytków i zarządzania dziedzictwem kulturowym. Działania Oddziału Terenowego NID w Rzeszowie na przykładzie cerkwi w Radrużu – dobra UNESCO, Pomnika Historii, miejsca na Szlaku Architektury Drewnianej”, która rozpocznie się o godz. 14:00 w sali nr 562 w siedzibie Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego przy ul. Grunwaldzkiej 15.

Narodowy Instytut Dziedzictwa dba o ochronę dziedzictwa kulturowego Polski już od 60 lat, podkreśla dr hab. Katarzyna Zalasińska - dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa:
„Narodowy Instytut Dziedzictwa stanowi wsparcie dla Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz służb konserwatorskich. Każdego dnia nasz zespół, składający się m.in. z konserwatorów, historyków sztuki i archeologów, dba o zachowanie dla przyszłych pokoleń najpiękniejszych polskich tradycji oraz odpowiednią ochronę zabytków. Oprócz gromadzenia i udostępniania dokumentacji będącej podstawą wpisania zabytków do rejestru oraz Krajowej Ewidencji Zabytków, uczestniczymy również w przygotowaniu wniosków o wpisanie polskich zabytków na Listę dziedzictwa światowego UNESCO czy też opiniujemy wnioski dla obiektów ubiegających się o miano Pomnika Historii. Prowadzimy również szereg działań edukacyjnych jak organizacja Europejskich Dni Dziedzictwa - cyklicznego projektu kulturalno-społecznego. W ramach NID funkcjonuje również Centrum Pomocy dla Kultury na Ukrainie. Lista podejmowanych przez nas aktywności jest o wiele dłuższa, cel jest jednak jeden - zachowanie dla przyszłych pokoleń spuścizny kulturowej Polski, która stanowi integralną część naszej historii”.

Narodowy Instytut Dziedzictwa jest kontynuatorem działalności utworzonego w 1962 roku Ośrodka Dokumentacji Zabytków. W 2002 roku został on połączony z Ośrodkiem Ochrony Zabytkowego Krajobrazu, a nazwę zmieniono na Krajowy Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków. Kolejnym krokiem było przyłączenie do KOBiDZ Ośrodka Ochrony Dziedzictwa Archeologicznego. Skupione instytucje z dniem 1 stycznia 2011 roku zyskały obecną nazwę Narodowy Instytut Dziedzictwa. Instytucja znajduje się pod zwierzchnictwem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wystawę “Przyszłym pokoleniom. 60 lat misji Narodowego Instytutu Dziedzictwa” w Rzeszowie będzie można oglądać bezpłatnie przez najbliższy miesiąc. Kolejnymi, wrześniowymi przystankami ekspozycji na mapie Polski będą jeszcze takie miasta jak Szczecin i Zielona Góra.

Jubileusz Narodowego Instytutu Dziedzictwa odbywa się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy.

Ks. Mariusz Pastuszak

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe