Niedziela Radiowa w Kryłowie

  • 14.09.2022, 10:46
  • Ks. Mariusz Pastuszak
Niedziela Radiowa w Kryłowie Ks. Jacek Rak
Już w najbliższą niedzielę, w 56. Dzień Środków Społecznego Przekazu, 18 września, w ramach Niedzieli Radiowej, Katolickie Radio Zamość będzie gościć w Parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Kryłowie w dekanacie Hrubieszów Południe.

To szczególne miejsce na przestrzeni dziejów przeżywało różne historie. Parafia rzymskokatolicka istniała w Kryłowie już w XVw. Była to dobrze uposażona parafia, a w 1635 r. kościelne latyfundia zostały jeszcze zwiększone przez Mikołaja Ostroroga. W ramach działalności charytatywnej założono wtedy szpital dla ubogich, który funkcjonował jeszcze w XIXw. Pierwszy kościół rzymskokatolicki w XVI w. niestety został zamieniono na zbór kalwiński. Dlatego wybudowano, w 1637 r. kosztem rodziny Ostrorogów, nowy kościół pw. Najśw. Sakramentu. Jednak i ten długo się nie ostał, dlatego na jego miejscu stanął kolejny drewniany kościół w 1695 r. i kolejny wybudowany ok. 1754-6r. Obecnie istniejący kościół wzniesiono w latach 1859-60 z fundacji Anieli z Rzewuskich Chrzanowskiej. A jego konsekracji dokonał w październiku 1860 r., Biskup Walenty Baranowski. Niestety także i ta świątynia w wyniku działań wojennych uległa uszkodzeniu, ale po II wojnie światowej, tak jak i w poprzednich przypadkach została odnowiona.


Warto przyjechać do Kryłowa na modlitwę, ale także aby zobaczyć to doświadczone przez wieki miejsce, mówi Proboszcz Parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Kryłowie, Ksiądz Michał Moń:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Te i wiele innych ciekawych informacji, przygotowanych przez Księdza Proboszcza jak również przez przedstawicieli parafii, będzie można posłuchać na antenie Katolickiego Radia Zamość w niedzielę (18.09) po godzinie 17.05 i w poniedziałek po godzinie 13.10.
A już dzisiaj zapraszamy na niedzielną transmisję uroczystej Eucharystii z parafii Kryłów, która rozpocznie się o godzinie 11.30.

 

Ks. Mariusz Pastuszak

Zdjęcia (90)

Podpięte galerie zdjęć:

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe