Jak kawa wpływa na sportowców i nasze zdrowie?

  • 22.09.2022, 14:00 (aktualizacja 22.09.2022, 14:39)
  • Małgorzata Zaręba
Jak kawa wpływa na sportowców i nasze zdrowie?
Z przeprowadzonych badań wynika, że kawa może poprawić osiągnięcia sportowe od 11-12%, w zależności od indywidualnych predyspozycji i rodzaju dyscypliny sportowej.

Dzieję się tak za sprawą kofeiny, która podnosi termogenezę w organizmie, co oznacza, że większa ilość tłuszczu jest wykorzystywana do zaspokojenia wydatku energetycznego. Czym jest kofeina zawarta w kawie? Na to pytanie odpowiedzi udzieliła dietetyk mgr inż. Kinga Stopa.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Dodatkowo kawa pobudza uwalnianie jonów wapnia, aktywując proces rozpadu cząsteczek ATP, dzięki czemu pobudza mięśnie do szybszego skurczu. Według badań kofeina wydłuża czas biegu lub wysiłku, skraca czas pokonania określonego dystansu, a u tenisistów nawet zwiększa częstotliwość wygranych meczów. Z kolei biegacze długodystansowi po spożyciu kawy są w stanie szybciej pokonać dystans. U badanych spadała także redukcja bólu mięśniowego spowodowanego dłuższym wysiłkiem trwającym powyżej 30 minut. Dzięki temu można wykorzystać kofeinę podczas wielotygodniowych obozów treningowych, zwiększając tolerancję obciążeń. A jak kawa sprawdza się podczas treningu na siłowni? Kofeina jest skuteczna u sportowców uprawiających dyscypliny siłowe, jak i wytrzymałościowe, jednak lepiej działa na osoby trenujące wytrzymałościowo i aerobowo, a dzieje się tak dlatego, że nadrzędną funkcją kofeiny jest walka ze zmęczeniem. Kofeina może być skuteczna w przypadku osób trenujących z wykorzystaniem dużych grup mięśniowych, wysokiej liczby powtórzeń lub stosujących trening obwodowy. Według różnych źródeł, kofeina poprawia wytrzymałość mięśni, w tym zwiększa liczbę powtórzeń wykonanych przy określonym obciążeniach. Aktualnie badania podają jednak, że kawa przed siłownią jest dobrym pomysłem, ale nie zadziała tak dobrze jak w przypadku np. biegaczy. Okazuje się że kawa oprócz koleiny zawiera także składniki odżywcze, a jakie?
loadingŁaduję odtwarzacz...

Każdy sportowiec, zwłaszcza zawodowy stara się odżywiać zdrowo. Dlatego osoby na co dzień uprawiające sport, które lubią pić kawę ten napój najczęściej piją bez cukru. Jednak kawa lubiana jest nie tylko przez sportowców, bo ten popularny napój piją ludzie na całym świecie. By osłodzić smak kawy możemy dodać do niej cukier lub inne jego zamienniki. Z dietetycznego punktu widzenia jaki rodzaj cukru jest najzdrowszy?
loadingŁaduję odtwarzacz...

Na więcej pytań dotyczących kawy, odpowiedź usłyszycie Państwo w piątkowym (23.09) "Poradniku dietetycznym" o godz. 9.40. Gościem rozmowy będzie mgr inż. Kinga Stopa, technolog żywności i żywienia.


 

Małgorzata Zaręba

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe