Idąc w góry zadbajmy o naszą kondycję, ale nie tylko...

  • 06.10.2022, 15:27 (aktualizacja 14.10.2022, 08:16)
  • Małgorzata Zaręba
Idąc w góry zadbajmy o naszą kondycję, ale nie tylko...
Polska złota jesień to czas, kiedy przyroda przybiera różnobarwne kolory. My Polacy wybierając się na jesienny odpoczynek często wybieramy się w góry, bo właśnie tą porą roku pasma i szczyty górskie nabierają pięknych kolory.

W zależności od rodzaju gór do wyprawy należy się wcześniej przygotować, bo piesza wędrówka trwa kilka, a nawet kilkanaście godzin.Praca nad kondycją to sprawa indywidualna jednak wcześniej należy przede w wszystkim popracować nad wytrzymałością, w czym mogą pomoc nam  długodystansowe biegi na świeżym powietrzu oraz ogólne ćwiczenia wzmacniające mięśnie naszych nóg. Pogoda w górach bywa zmienna i zaledwie w ciągu kilku minut słoneczna aura może zmienić się w niebezpieczną burzę. Dlatego wybierając się w góry należy dostosować ubiór do warunków atmosferycznych. W górach nawierzchnia pokryta jest konarami drzew, kamieniami i błotem, tak więc by uniknąć złamania czy skręcenia nogi warto zaopatrzyć się w odpowiednie obuwie. W górach nie możemy liczyć na to, że pomoc zjawi się tak szybko, jak w mieście. Na udzielenie pomocy medycznej możemy czekać kilka godzin. Dlatego do plecaka należy spakować apteczkę pierwszej pomocy w której powinny znaleźć się niezbędne rzeczy typu: opatrunki, bandaże elastyczne, chusta trójkątna, koc termiczny, jednorazowe rękawiczki czy nożyczki. Wybierając się na szczyt zawsze należy mieć przy sobie zegarek, naładowany telefon, a także power bank lub ładowarkę solarną. Co przyda się jeszcze w naszym podróżnym plecaku, gdy będziemy głodni? Należy pamiętać o podstawowej zasadzie, że w góry należy iść zawsze wypoczętym i najedzonym. Dietetyk mg inż. Kinga Stopa podkreśla, że wybierając się w góry warto zjeść pożywne śniadanie.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Jakie produkty spożywcze powinny znaleźć się w plecaku?
loadingŁaduję odtwarzacz...

Często naszymi towarzyszami podczas górskich wypraw są dzieci, a jakiego typu przekąski najbardziej smakują maluchom?
loadingŁaduję odtwarzacz...

Wyprawa górska często bywa trudna. Powodami mogą być zmienne warunki pogodowe oraz złe samopoczucie. Idąc na szczyt, zwłaszcza z dziećmi jako rodzice jesteśmy zmuszeni do robienia częstych postojów.  Zdaniem dietetyk Kingi Stopy w czasie odpoczynku warto spożywać posiłki lekkostrawne.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Postoje na odpoczynek to nie tylko czas na posiłek, ale także dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości płynów. Jaki napój powinien znaleźć się w naszym plecaku? Na to i inne pytania dotyczące produktów, które powinniśmy zabrać w góry usłyszycie Państwo na naszej radiowej antenie w piątkowym (07.10) "Poradniku radiowym" o godz. 9.40, na który serdecznie zapraszamy.
Małgorzata Zaręba

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe