Obchody 80. rocznicy wysiedleń mieszkańców Zamojszczyzny

  • 28.11.2022, 12:44 (aktualizacja 28.11.2022, 13:21)
  • Adrianna Czugała
Obchody 80. rocznicy wysiedleń mieszkańców Zamojszczyzny
"Wysiedlonym ku pamięci, współczesnym ku przestrodze". Pod takim hasłem odbyły się trzydniowe obchody 80. rocznicy wysiedleń mieszkańców Zamojszczyzny.

Wydarzenie odbyło się pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości. Obchody tych wydarzeń rozpoczęły się w sobotni wieczór (26.11) w Gminnym Ośrodku Kultury w Skierbieszowie. Zebranych  gości przywitał Starosta Zamojski Stanisław Grześko.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Chcemy się pokłonić tym, którzy przeżyli gehennę wysiedleń zaznaczył Starosta Zamojski.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Dr Beata Kozaczyńska wygłosiła prelekcję, w której pojawiło się wiele cytatów i wspomnień ludzi wysiedlonych.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Dzieci Zamojszczyzny to określenie najmłodszych ofiar niemieckiej akcji wysiedleńczo - osadniczej na Zamojszczyźnie. Świadkowie tych wydarzeń podzielili się tym jak wspominają dzień wysiedleń.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Na zakończenie miejsce miała część artystyczna. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Starostę Zamojskiego, Prezydenta Miasta Zamość, Wójta Gminy Skierbieszów, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie oraz Organizacje Kombatanckie. Patronat honorowym objął Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski oraz Wojewoda Lubelski Lech Sprawka.

Adrianna Czugała

Zdjęcia (36)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe