Prezydent RP Andrzej Duda wziął udział w obchodach 80. rocznicy wysiedleń mieszkańców Zamojszczyzny

  • 28.11.2022, 13:55 (aktualizacja 08.12.2022, 08:50)
  • Adrianna Czugała
Prezydent RP Andrzej Duda wziął udział w obchodach 80. rocznicy wysiedleń…
Wysiedlenie Zamojszczyzny to gehenna ponad 100 tyś. Polaków.

Akcje rozpoczęto w nocy z 27 na 28 listopada 1942 r. w Skierbieszowie. Od uroczystej Mszy św. sprawowanej w intencji wysiedlonych mieszkańców Zamojszczyzny rozpoczął się drugi dzień (27.11) obchodów 80. rocznicy wysiedleń. Mszy świętej towarzyszył sztandar wojskowy oraz sztandary towarzyszące, a Eucharystii przewodniczył ks. bp Marian Rojek, biskup diecezjalny diecezji zamojsko-lubaczowskiej.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Po mszy św. zgromadzeni goście wysłuchali przemówień okolicznościowych. Głos zabrał Tadeusz Pszenniak prezes zarządu Okręgu Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Zamościa.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Gościem honorowym był Prezydent RP Andrzej Duda. Te uroczystości w Skierbieszowie mają trzy najważniejsze elementy mówił Prezydent.

loadingŁaduję odtwarzacz...

W wydarzeniu udział wziął również były Prezydent Niemiec Horst Köhler, który w 1943 r. urodził się w Skierbieszowie. Na zakończenie odbył się ceremoniał wojskowy z Apelem Pamięci oraz złożono wieńce pod pomnikiem "Walki i Męstwa" w Skierbieszowie.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Cykl wydarzeń odbywał się pod Patronatem Narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy w 100-lecie  odzyskania Niepodległości, patronatem honorowym Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego oraz Wojewody Lubelskiego Lecha Sprawki. Wydarzenie zostało zorganizowane dzięki wsparciu fundacji Banku Pekao SA

Adrianna Czugała

Zdjęcia (67)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe