W Gminie Miączyn upamiętniono powstańców styczniowych

  • 23.01.2023, 08:31 (aktualizacja 23.01.2023, 08:35)
  • Justyna Przeszło
W Gminie Miączyn upamiętniono powstańców styczniowych
W niedzielę (22.01) przy kopcu z okresu Powstania Styczniowego z 1863 r. w lesie na terenie Gminy Miączyn odbyły się uroczystości upamiętniające 160. rocznicę Powstania Styczniowego.

Przed uroczystą Eucharystią miały miejsce przemówienia. Jako pierwszy głos zabrał Jarosław Stoń, zastępca wójta Gminy Miączyn, który przedsawił krótki zarys historyczny tego największego zrywu niepogległościowego Polski.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Głos zabrał także Waldemar Greniuk, były wójt Gminy Grabowiec. Mówił, że powstanie styczniowe było szeregiem potyczek, walk i podjazdów, ale przede wszystkim świetnie działającą administracją.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Okolicznościową homilię podczas Mszy świętej w intencji powstańców styczniowych, wygłosił ks. Mariusz Rybiński, proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Gdeszynie.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Polegli powstańcy zasługują na pamięć i szacunek. Walczyli oni na wyższego dobra, aby uwolnić Polskę od rosyjskiej opresji. Pamięć o Powstaniu Styczniowym przetrwa dzięki historii, literaturze oraz patriotom.

Organizatorem wydarzenia był Wójt Gminy Miączyn, Duszpasterze Parafii w Miączynie, Zawalowie, Świdnikach i Gdeszynie.

Tuż po polowej Mszy św., apelu poległych i złożeniu kwiatów przy moglie odbyło się wspólne spędzenie czasu przy ognisku.

Justyna Przeszło

Zdjęcia (12)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe