W Gdeszynie upamiętniono 80. rocznicę śmierci bł. ks. Zygmunta Pisarskiego

  • 30.01.2023, 16:50 (aktualizacja 30.01.2023, 16:59)
  • Justyna Przeszło
W Gdeszynie upamiętniono 80. rocznicę śmierci bł. ks. Zygmunta Pisarskiego
Dziś, 30 stycznia przypada 80. rocznica śmierci bł. ks. Zygmunta Pisarskiego, kapłana który poniósł śmierć męczeńską z rąk hitlerowców w 1943 roku w Gdeszynie.

Uroczystościom w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gdeszynie przewodniczył ks. bp Mariusz Leszczyński, biskup pomocniczy Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej. Wspominał on dzień, w którym miała miejsce niegdyś rekognicja relikwii bł. ks. Zygmunta Pisarskiego.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Ks. bp Mariusz Leszczyński wyjaśnia dlaczego bł. ks. Pisarski nazywamy patronem pojednania.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Ks. Mariusz Rybiński, proboszcz parafii pw Wniebowzięcia NMP w Gdeszynie, wspomina dzień w którym hitlerowcy zamordowali bł. ks. Pisarskiego.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Bł. ks. Pisarski urodził się w Krasnymstawie. Od 12 czerwca 2021 roku jest patronem tego miasta. "Dzisiaj po 80 latach od męczeńskiej jego śmierci, jesteśmy dumni że ten męczennik, nasz rodak jest błogosławionym" - mówi Bożena Pachla, mieszkanka Krasnegostawu.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Bł. ks. Zygmunt Pisarski pracował w Modliborzycach, Zamchu, Soli, Trzęsinach, Perespie i w Gdeszynie, gdzie posługiwał najdłużej. Zmarł w wieku 41 lat. Został beatyfikowany przez Jana Pawła II w 1999 roku w gronie 108 polskich męczenników. Jego liturgiczne wspomnienie obchodzone jest 30 stycznia.

Całość relacji z uroczystości 80. rocznicy śmierci bł. ks. Zygmunta Pisarskiego, które miały miejsce 30 stycznia br w Gdeszynie, usłyszą Państwo w najbliższy czwartek (02.02) w ramach audycji Rozmowa Dnia.

Justyna Przeszło

Zdjęcia (46)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe