Ponad 2 mln m sześc. drewna z lasów podkarpackich trafi na rynek

  • 09.02.2023, 12:10
  • Źródło: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie
Ponad 2 mln m sześc. drewna z lasów podkarpackich trafi na rynek Edward Marszałek
Nadleśnictwa z terenu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie w 2023 r. planują pozyskać nieco ponad 2 mln 60 tys. metrów sześciennych drewna, tzw. grubizny. To o 33 tys. m. sześciennych mniej niż plan ubiegłoroczny.

Pozyskanie tego surowca od kilku lat oscyluje w okolicy 2 mln m sześc. rocznie, przy czym szacowany roczny przyrost zasobów na pniu sięga 3 mln. metrów. Zdecydowana większość surowca – 1,8 mln. m.) trafi do firm drzewnych dokonujących zakupów w drodze przetargów. Do sprzedaży detalicznej przeznaczono ponad 250 m. sześc.

Obecnie zasoby drzewne w lasach RDLP w Krośnie szacuje się na 130 mln m sześc.

- Szacunki z ostatnich lat dowodzą, że każdy tysiąc metrów sześciennych pozyskanego drewna generuje przynajmniej dwa miejsca pracy w leśnictwie, a także kilka miejsc pracy w przemyśle drzewnym i handlu drewnem - zaznacza Jan Mazur, zastępca dyrektora RDLP w Krośnie ds. gospodarki leśnej. – Mamy świadomość, że ten rozmiar pozyskania nie zaspokaja oczekiwań przemysłu drzewnego, ale przecież musimy też zabezpieczyć potrzeby miejscowej ludności w zakresie zaopatrzenia w drewno opałowe a limitu pozyskania przekroczyć nam nie wolno.

Średni roczny przyrost masy drewna w lesie wynosi nieco ponad 10 m sześc. na hektar, natomiast średnia zasobność lasów podkarpackich osiągnęła 324,8 m sześc. na hektar i jest jedną z najwyższych w Polsce. Przeciętna krajowa to 266 m sześc. na jeden hektar.

Z kolei średni wiek drzewostanu wynosi 74 lata i jest o 11 lat wyższy niż średnia dla Lasów Państwowych w Polsce i o 16 lat wyższy niż średnia dla wszystkich krajowych drzewostanów.

Ciekawostką jest duża i wciąż rosnąca ilość drewna martwego, pozostającego do naturalnego rozpadu w lesie, niezbędna dla zachowania jego różnorodności gatunkowej i siedliskowej. Wynika ona też z faktu starzenia się lasu. Drewno martwe stanowi w niektórych nadleśnictwach podkarpackich nawet ponad 8% ogólnej masy drzewostanów. Ocenia się, że łączna masa martwego drewna pozostawianego do naturalnego rozpadu w lasach Podkarpacia może sięgać 7,3 mln metrów sześciennych, co stanowi 19,6% miąższości martwego drewna zinwentaryzowanego ogółem w polskich Lasach Państwowych.

Blisko 1/3 lasów regionu stanowią drzewostany posadzone 50-70 lat temu na gruntach porolnych. Obecnie trwa przebudowa ich składu gatunkowego; tam gdzie rosły sosny, świerki czy olchy pojawiają się gatunki właściwe dla lasów w tej części Polski, czyli jodły, buki, jawory. Lesistość regionu wynosi 38 proc. Od drugiej wojny światowej wzrosła ona o ponad 50 procent.

 

Źródło: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe