Relikwie patrona harcerzy zagoszczą na stałe w Hrubieszowie

  • 10.02.2023, 16:27 (aktualizacja 10.02.2023, 16:37)
  • Joanna Suszko
Relikwie patrona harcerzy zagoszczą na stałe w Hrubieszowie fot. diecezja toruńska
W parafii pw. Ducha Świętego w Hrubieszowie zagoszczą relikwie bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego, patrona harcerzy.

Do uroczystości wprowadzenia relikwii wierni oraz środowiska harcerskie będą się przygotowywać już od najbliższego wtorku (14.02). Mówi proboszcz parafii, ks. Marek Giergiel.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Dzień później, w liturgiczne wspomnienie bł. ks. Frelichowskiego (23.02), nastąpi uroczyste wprowadzenie relikwii do świątyni.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Jak doszło do sprowadzenia relikwii patrona harcerzy do Hrubieszowa?

loadingŁaduję odtwarzacz...

Ks. Marek Giergiel wyraża nadzieję, że kościół Ducha Świętego w Hrubieszowie i obecne w nich relikwie bł. ks. Wincentego Frelichowskiego będą miejscem cyklicznych spotkań i modlitwy środowisk harcerskich.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Ks. Stefan Wincenty Frelichowski urodził się w 1913 roku w Chełmży. W wieku 14 lat wstąpił do Sodalicji Mariańskiej i harcerstwa. Po wstąpieniu do seminarium duchownego w 1931 r. angażował się w ruch abstynencki oraz w akcję misyjną i charytatywną na terenie diecezjalnego Caritas, cały czas udzielając się w harcerstwie. W 1937 roku w Pelplinie przyjął święcenia kapłańskie.

We wrześniu 1939 ks. Frelichowski razem z innymi toruńskimi księżmi został uwięziony. Dla władz niemieckich był szczególnie podejrzany ze względu na swoje zaangażowanie w ruchu harcerskim. Od 1940 r. przebywał kolejno w obozach koncentracyjnych w Stutthof, Grenzdorf, Sachsenhausen i Dachau. Podejmował tam konspiracyjne działania. Organizował wspólne modlitwy, spowiadał, sprawował potajemnie Msze św. i rozdzielał Komunię św. W Dachau dobrowolnie zgłosił się, żeby służyć w baraku dla chorych na tyfus. Zaraził się i zmarł na tę chorobę 23 lutego 1945 roku. Został beatyfikowany przez Jana Pawła II 7 czerwca 1999 roku w Toruniu. Błogosławiony Wincenty w 2003 roku został ustanowiony patronem polskich harcerzy.

 

Joanna Suszko

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe