W Zamościu pamięć o Żołnierzach Wyklętych uczczono na sportowo

  • 06.03.2023, 08:55 (aktualizacja 06.03.2023, 11:52)
  • Małgorzata Zaręba
W Zamościu pamięć o Żołnierzach Wyklętych uczczono na sportowo
„Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” to hasło wydarzenia sportowego, które odbyło się w niedzielę (05.03) na terenie stadionu Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz w Parku Miejskim w Zamościu.

Bieg oddał hołd żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego działającego w latach 1944-1963.Biegacze mieli do pokonania symboliczny dystans 1963 metrów ponieważ właśnie w
1963 roku zginął ostatni poległy w walce Żołnierz Józef Franczak ps. „Lalek”. Było to patriotyczne wydarzenie, w którym chętnie uczestniczyły osoby dorosłe, rodziny z dziećmi oraz żołnierze z 3 Zamojskiego Batalionu Zmechanizowanego. Jak co roku przed startem biegu odśpiewano hymn państwowy.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Bieg cieszył się ogromnym zainteresowaniem, a dla wszystkich uczestników przygotowano atrakcyjne pakiety startowe.
loadingŁaduję odtwarzacz...

Całość wydarzenia poprowadził spiker Wojciech Suchowicz, prezes UKP Suchowiczteam Wólka Panieńska.
loadingŁaduję odtwarzacz...

Trasę biegu zaprezentował Marek Kucharski, jeden z sędziów biegu, trener lekkiej atletyki w KS Agros Zamość.
loadingŁaduję odtwarzacz...

Chociaż niedzielne popołudnie było chłodne to na linii startu stanęło 230 zawodników. Zdaniem jednej z zawodniczek trasa była ciekawa.
loadingŁaduję odtwarzacz...

Zawodnicy za zajęcie miejsc I - III w klasyfikacji generalnej kobiet i mężczyzn otrzymali puchary. Zwyciężczynią biegu w klasyfikacji kobiet została zawodniczka KS Agros Zamość z sekcji lekkoatletycznej.
loadingŁaduję odtwarzacz...

Pierwsze miejsce na podium w klasyfikacji generalnej mężczyzn zajął reprezentant 3 Batalionu Zmechanizowanego w Zamościu.
loadingŁaduję odtwarzacz...

Celem biegu była popularyzacja wiedzy i świadomości historycznej na temat Żołnierzy Wyklętych. Inicjatorem i pomysłodawcą wydarzenia była Fundacja Wolność i Demokracja, a organizatorami lokalnymi biegu byli: Miasto Zamość, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Zamościu oraz KS Agros Zamość.

Małgorzata Zaręba

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe