Wędrowali, by uczcić powstańców styczniowych

  • 15.03.2023, 10:58 (aktualizacja 15.03.2023, 12:18)
  • Małgorzata Zaręba
Wędrowali, by uczcić powstańców styczniowych
Uczniowski Klub Sportowy Azymut Siedliska, Lokalna Grupa Działania Nasze Roztocze i Gmina Zamość w sobotę (11.03) zorganizowali Rajd Pieszy – Pamięci Bohaterów Powstania Styczniowego.

Wydarzenie odbyło się w roku obchodów 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Celem rajdu było upamiętnienie jego bohaterów walczących w tamtym okresie na terenach Zamojszczyzny. Rajd pieszy miał charakter historyczny, a jaką trasą wędrowali jego uczestnicy?

loadingŁaduję odtwarzacz...

Trasa rajdu poprowadziła ścieżką czerwoną nordic walking przez miejsca upamiętniające bitwę Powstania Styczniowego pod Krasnobrodem z 24 marca 1863 roku. Rajd poprowadził Krzysztof Czerwieniec, który przypomniał historyczne wydarzenia sprzed 160 lat. Jeden z przystanków miał miejsce na wzgórzu w Jacni, gdzie znajduje się stok narciarski.
loadingŁaduję odtwarzacz...

Co najbardziej podobało się rajdowiczom podczas pieszego przemarszu na szlaku czerwonym nordic walking?
loadingŁaduję odtwarzacz...

Jeden z uczestników rajdu zdradził, że codziennie przemierza kilka kilometrów, maszerując z kijkami nordic walking.
loadingŁaduję odtwarzacz...

Dlaczego zdaniem Krzysztofa Wójcika warto uprawiać tę aktywność ruchową?
loadingŁaduję odtwarzacz...

Jednym z młodszych uczestników rajdu był 9-letni mieszkaniec Jacni.
loadingŁaduję odtwarzacz...

Rajdowicze dotarli pieszo z Jacni do Krasnobrodu. Tam na cmentarzu spoczywa 42 powstańców styczniowych poległych 24 marca 1863 r. w bitwie z Rosjanami na uroczysku św. Rocha. Pom­nik przedstawiający orła z kajdanami wyrzeźbił artysta Andrzej Gontarz z Krasnobrodu. Na tablicy z nazwiskami poległych widnieje trójwiersz upamiętniający powstańców.
loadingŁaduję odtwarzacz...

Za udział w rajdzie wszystkim uczestnikom serdecznie podziękowała Dorota Czarny.
loadingŁaduję odtwarzacz...

Celami rajdu było zwiększenie aktywności fizycznej i społecznej oraz promocja dziedzictwa kulturowego i historycznego poprzez poznanie historii Powstania Styczniowego. Kolejny bezpłatny rajd odbędzie się 27.05 w okolicach Skierbieszowa.

Małgorzata Zaręba

Zdjęcia (73)

Podpięte galerie zdjęć:

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe