Niedziela Laetare

  • 18.03.2023, 19:23
  • Joanna Suszko
Niedziela Laetare
Już jutro (19.03) przeżywać będziemy IV Niedzielę Wielkiego Postu. Nazywana jest ona niedzielą Laetare, czyli Radości.

Tradycja niedzieli Laetare jest bardzo długa, bo sięga początków chrześcijaństwa. Od XVI wieku podczas tego dnia, nazywanego również „Niedzielą Róż”, papież święcił złotą różę i wręczał ją osobie, mającej szczególne zasługi dla Kościoła. Znana jest też inna nazwa tego dnia: „Niedziela Matczyna”, na upamiętnienie  macierzyństwa Kościoła oraz matczynej godności Najświętszej Maryi Panny.

Nazwa niedziela Laetare pochodzi od pierwszych słów antyfony na tę niedzielę: „Raduj się Jerozolimo” – wyjaśnia biblista, ks. dr Sławomir Korona.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Niedziela Laetare w okresie Wielkiego Postu, jest obok niedzieli Gaudete w czasie Adwentu jedynym dniem, kiedy używa się szat liturgicznych w kolorze różowym.

Joanna Suszko

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe