Upamiętniono ofiary mordu w Poturzynie

  • 01.04.2023, 10:24 (aktualizacja 01.04.2023, 10:31)
  • Źródło: Urząd Gminy Telatyn
Upamiętniono ofiary mordu w Poturzynie fot. Urząd Gminy Telatyn
Wczoraj (31.03) odbyły się uroczystości religijno-patriotyczne upamiętniające pomordowanych 79 lat temu mieszkańców Poturzyna. 

Wydarzenie rozpoczęło się kościele parafialnym  w Nowosiółkach Koronką do Miłosierdzia Bożego w intencji ofirar. Uczestniczyli w nim mieszkańcy Gminy Telatyn oraz zaproszeni goście. Wśród nich byli m.in.: Tomasz Zieliński – Poseł na Sejm RP, Jarosław Korzeń – Wicestarosta Powiatu Tomaszowskiego,  członkowie Zarządu Rady Powiatu,, radni Gminy Telatyn, społeczność szkoły w Telatynie, harcerze z 19 Drużyny Harcerskiej Modrzewie ZHR ,,Harcerska Brać”  wraz z druhem Henrykiem Szarugą oraz zuchy ,,Ogniki”, Ponadto służby mundurowe.

Po wystąpieniach okolicznościowych miała miejsce część artystyczna przygotowana przez uczniów Szkoły Podstawowej w Telatynie. Mszę świętą w intencji pomordowanych odprawił Proboszcz Parafii Nowosiółki ks. Jerzy Rzeszowski. 

Po uroczystościach w kościele poszczególne delegacje udały się do Poturzyna, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze pod pomnikiem ku czci pomordowanych.

Przypomnijmy, że w tym roku przypada 79 rocznica bestialskich mordów na mieszkańcach Poturzyna i uciekinierów z sąsiedniej miejscowości. 1 kwietnia 1944 roku Ukraińska Powstańcza Armia dokonała napaści na wieś Poturzyn. Pomogła jej w tym także 14 ukraińska Dywizja Grenadierów SS. Ukraińska sotnia otoczyła wieś i rozpoczęła się selekcja. Gdy trafili na polską rodzinę, wszystkich zabijali na miejscu. Nie oszczędzali ani starców, ani dzieci, ani chorych. Strzelano do nich, kłuto widłami, zabijano siekierami. Zginęło ponad 160 osób. 

Organizatorami uroczystości byli wójt Gminy Telatyn  Dariusz Kozłowski, proboszcz parafii Nowosiółki oraz mieszkańcy Poturzyna.

Źródło: Urząd Gminy Telatyn

Zdjęcia (11)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe