Wystawa "Jajko, pisanka, niespodzianka"

  • 01.04.2023, 11:44 (aktualizacja 01.04.2023, 12:07)
  • Joanna Suszko
Wystawa "Jajko, pisanka, niespodzianka"
Od Niedzieli Palmowej (02.04) Muzeum Katedralne w Zamościu zaprasza do zwiedzania wystawy pt. "Jajko pisanka, niespodzianka".

Ukazuje ona liczne konteksty obecności jajka w świecie, mówi kustosz Muzeum Katedralnego ks. Robert Strus.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Jajko jest obecne w kulturze od kilku tysięcy lat. Było wykorzystywane przez starożytnych Egipcjan, Persów, Greków i Rzymian. Do kultury chrześcijańskiej jako pisanka przeniknęło na na stałe dopiero w XII wieku.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Na wystawie zobaczymy kilkaset eksponatów pisanek. Poznamy narzędzia, tworzywa, techniki ich powstawania oraz różnorodne nazewnictwo. Dzięki ekspozycjom zapoznamy się także z legendami i zwyczajami związanymi z pisankami.

Jak podkreśla proboszcz katedry, ta wystawa to nie tylko prezentacja pisanek.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Z ekspozycji dowiemy się także w jakich innych jeszcze formach artystycznych i kulturalnych wykorzystywane było jajko. Wystawa może stać się także inspiracją do wykonania pisanek na wielkanocny stół oraz przypomni nam symbolikę produktów, które wkładamy do wielkanocnego koszyka, warto więc obejrzeć ją jeszcze przez Wielkanocą.

Ks. Robert Strus serdecznie zaprasza do zwiedzania wystawy.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Wystawa "Jajko, pisanka, niespodzianka" będzie dostępna do zwiedzania przez kilka miesięcy.

 

Joanna Suszko

Zdjęcia (13)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe