Kardynał Jaworski odznaczony Orderem Orła Białego

  • 14.03.2017, 12:57 (aktualizacja 14.03.2017, 13:07)
  • Małgorzata Sobczuk
Kardynał Jaworski odznaczony Orderem Orła Białego Andrzej Szełęga/KPRP
Kardynał Marian Jaworski, arcybiskup senior archidiecezji lwowskiej, otrzymał Order Orła Białego. Odznaczył go nim prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Uroczystość odbyła się wczoraj w mieszkaniu kardynała Jaworskiego przy ulicy Kanoniczej w Krakowie. Kard. Jaworski przyjął to najstarsze i najwyższe odznaczenie państwowe Rzeczypospolitej Polskiej z pokorą.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Świadkiem uroczystości był ks. kan. Andrzej Stopyra, kustosz konkatedry lubaczowskiej. W komentarzu dla Katolickiego Radia Zamość odniósł się do mowy prezydenckiej.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Pan prezydent podkreślił wielkie zaangażowanie kard. Jaworskiego w odtworzenie struktur Kościoła na Wschodzie. Nie zabrakło momentów wzruszenia.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Kardynał Marian Jaworski urodził się 21 sierpnia 1926 roku we Lwowie. Studiował na Wydziale Teologicznym UJ i na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej KUL. Uzyskał doktoraty z teologii i filozofii. Habilitował się w zakresie filozofii religii w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Był wykładowcą KUL, Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie i Papieskiego Wydziału Teologicznego w Krakowie.
 

16 stycznia 1991 papież Jan Paweł II mianował bpa Jaworskiego pierwszym po II wojnie światowej arcybiskupem metropolitą lwowskim obrządku łacińskiego. W 1992 r. bp. Jaworski został pierwszym przewodniczącym Konferencji Episkopatu Ukrainy. Prezydent Lech Kaczyński w 2007 r. odznaczył go Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Na dłuższą rozmowę z ks. kan. Andrzejem Stopyrą zapraszamy w dzisiejszej audycji „Ecclesia” po godz. 18:00.


Za: Informacyjna Agencja Radiowa/www.prezydent.pl

Małgorzata Sobczuk

Zdjęcia (8)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe