Relikwie patrona leśników w kościele "na wodzie"

  • 20.07.2016, 13:49 (aktualizacja 22.07.2016, 08:44)
  • Małgorzata Sobczuk
Relikwie patrona leśników w kościele "na wodzie" Małgorzata Godzisz
Parafia pw. Matki Bożej Królowej Polski w Zwierzyńcu, obok parafii Stany jest drugim miejscem w Polsce, gdzie znajdują się relikwie św. Jana Gwalberta.

Kościół „na wodzie” w Zwierzyńcu ma relikwie patrona leśników. Kto nim jest? Ani św. Franciszek ani św. Hubert. To św. Jan Gwalbert, który został ogłoszony patronem leśników w 1951 r. przez papieża Piusa XII.

Parafia pw. Matki Bożej Królowej Polski w Zwierzyńcu, obok parafii Stany jest drugim miejscem w Polsce, gdzie znajdują się relikwie św. Jana Gwalberta. W uroczystościach wprowadzenia relikwii uczestniczyli pracownicy nadleśnictw z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie, Roztoczańskiego Parku Narodowego w Zwierzyńcu, uczniowie Technikum Leśnego w Biłgoraju, a także zaproszeni goście.

Lucjan Bednarz, nadleśniczy Nadleśnictwa Zwierzyniec nie krył zadowolenia, że ich patron będzie obecny w sercu Roztocza.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Relikwie św. Jana Gwalberta uroczyście wprowadziła Roztoczańska Konna Straż Ochrony Przyrody w Zwierzyńcu. Mszy św. przewodniczył biskup pomocniczy Mariusz Leszczyński, który podkreślił w kazaniu co potrzebne jest na drodze świętości.
loadingŁaduję odtwarzacz...

W uroczystościach wziął udział ks. Zbigniew Mistak, proboszcz parafii pw. Św. Jana Gwalberta i Św. Tekli w Stanach. Wyjaśnił jak czyn miłosierdzia św. Jana wpłynął na dalsze jego życie.
loadingŁaduję odtwarzacz...

Wśród zaproszonych gości był obecny Jerzy Sądel, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie. Jego zdaniem, św. Jan Gwalbert jest świętym miłosierdzia.
loadingŁaduję odtwarzacz...

Relikwie św. Jana Gwalberta sprowadził ks. Błażej Górski, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski. Zwierzyniec nie jest miejscem przypadkowym, gdzie środowisko leśników będzie mogło prosić swojego patrona o wstawiennictwo.
loadingŁaduję odtwarzacz...


Już teraz zapraszamy do wysłuchania relacji z tego wydarzenia w audycji „Leśne Radio” w sobotę (23 lipca) o godz. 10:15.

Oprawę muzyczną zapewnił Zespół Sygnalistów „Polesia Czar", reprezentujący Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Lublinie. Obecni byli również przedstawiciele ze Stowarzyszenia Zakonu Kawalerów Złotego Jelenia. Wydarzenie zorganizowali: parafia pw. Matki Bożej Królowej Polski, Urząd Miejski, Roztoczański Park Narodowy i Nadleśnictwo Zwierzyniec. Katolickie Radio Zamość transmitowało na antenie uroczystość wprowadzenia relikwii św. Jana Gwalberta.

Małgorzata Sobczuk

Zdjęcia (58)

Podpięte galerie zdjęć:

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe