Wielki Czwartek

  • 13.04.2017, 05:31 (aktualizacja 13.04.2017, 08:41)
  • Anna Niderla-Kudach
Wielki Czwartek  liturgia.pl
W Wielki Czwartek Kościół przypomina ustanowienie sakramentów Eucharystii i kapłaństwa, sakramentów, które nie mogą bez siebie istnieć. To jest pierwszy dzień rozpoczynającego się Triduum Paschalnego.

To również wyjątkowy dzień dla wszystkich kapłanów. Ważną częścią wielkoczwartkowego świętowania jest msza krzyżma – mówi ks. Radosław Zaborniak z parafii. pw. Świętego Krzyża w Zamościu:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Liturgia Wielkiego Czwartku przypomina moment Wieczerzy Pańskiej, podczas której Jezus ustanowił sakrament Eucharystii. Zawiera ona również inne ważne elementy:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Na początku liturgii w Wielki Czwartek kapłan dokonuje obrzędu umycia nóg dwunastu osobom. Jaka jest symbolika tego gestu mówi ks. Zaborniak:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Na koniec liturgii Najświętszy Sakrament zostaje przeniesiony przez kapłana do ciemnicy.

loadingŁaduję odtwarzacz...

W Wielki Czwartek do późnych godzin wieczornych trwa przy ciemnicy adoracja Chrystusa uwięzionego i cierpiącego.

 

Anna Niderla-Kudach

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe