Pokaz filmu o abp. Józefie Bilczewskim

  • 03.08.2016, 10:36 (aktualizacja 03.08.2016, 17:12)
  • Anna Głowacka
Pokaz filmu o abp. Józefie Bilczewskim
W ramach Festiwalu Kultur i Kresowego Jadła pokazano film o abp. Józefie Bilczewskim.

W Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. Krzysztofa Komedy w Lubaczowie pokazano film „Arcybiskup Bilczewski - postać świętego” w reż. Krzysztofa Żurawskiego. Spotkanie poprowadził Tomasz Kuba Kozłowski z Domu Spotkań z Historią z Warszawy.

Konferansjer w rozmowie z Anną Głowacką informował, że film dokumentalny dotyczący postaci abpa Bilczewskiego, jest jednym z wielu dokumentów, które ukazują dziedzictwo Kulturowe Kresów.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Jak wskazywał Tomasz Kuba Kozłowski, abp Józef Bilczewski to postać nietuzinkowa, najważniejsza niegdyś postać katolickiego Lwowa w latach 1900 - 1923.
loadingŁaduję odtwarzacz...

Bp Mariusz Leszczyński uczestniczył w tym spotkaniu, na którym zarysował działalność duszpasterską świętego Bilczewskiego. Zdaniem Tomasza Kuby Kozłowskiego, bp Mariusz Leszczyński to wybitny historyk.
loadingŁaduję odtwarzacz...

Pokaz filmowy odbył się w ramach Festiwalu Kultur i Kresowego Jadła, który potrwa do niedzieli w Lubaczowie. Spotkanie rozpoczął Wójt Gminy Lubaczów, Wiesław Kapel, gospodarz wydarzenia. Wśród gości przybyłych na pokaz filmowy znaleźli się m.in. ks. kan. Andrzej Stopyra,  dziekan dekanatu lubaczowskiego, Krzysztof Szpyt, burmistrz Miasta Lubaczów, Krzysztof Kozioł, zastępca Wójta Gminy Lubaczów oraz radni Rady Gminy Lubaczów.

Przypomnę, arcybiskup Józef Bilczewski to święty kościoła katolickiego, był metropolitą lwowskim w latach 1900 - 1923. Jeszcze za życia mówiono o nim jak o świętym. Zabalsamowane serce biskupa znajdowało się w parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w  Lubaczowie, gdzie spoczęło obok ołtarza z relikwiami metropolity halicko - lwowskiego błogosławionego Jakuba Strzemię. W 2001 r. urnę z sercem ofiarowano katedrze lwowskiej.

Anna Głowacka

Zdjęcia (6)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe